Původní ohniska žloutenky byla v sociálně vyloučených lokalitách. „Devět případů z toho týdne je mimo vybranou lokalitu. Jeden případ se objevil už i mimo Ústí. Jde o člověka, který žije v Děčíně a pracuje v Ústí,” uvedla Eva Patrasová z krajské hygienické stanice

Na řadě základních škol, kde se žloutenka objevila, platí přísná hygienická opatření. Kolektivy, kde nákaza byla potvrzena, používají oddělená sociální zařízení. Hygienici pokračují také s očkováním.

O očkování je velký zájem

Velký zájem o očkování zaznamenali pediatři i praktičtí lékaři, na očkovací látku se nyní čeká několik dnů. Právě očkování je podle Patrasové účinnou ochranou. „Do sedmi dnů od posledního kontaktu s nemocným lze ještě očkovat, protože infekční žloutenky mají obecně delší inkubační dobu,” uvedla epidemioložka.

Lidé by měli podle hygieniků dbát zvýšené péče o čistotu. „Jsme v kontaktu s ústeckým dopravním podnikem i se supermarkety ohledně dezinfekce nákupních vozíků,” řekla Patrasová. Mimořádný zájem je nyní o dezinfekční prostředky v drogériích.

Ústecká radnice už dříve uvolnila mimořádný příspěvek 5000 korun pro každou ústeckou školu a školku na nákup dezinfekčních prostředků a hygienických potřeb.
Vedení města nyní navíc uvolní dalších 50 tisíc korun pro příspěvkové organizace na dezinfekci. Z peněz se budou kupovat hygienické ubrousky, dezinfekční gely a úklidové prostředky. Celkem 5000 korun dostanou na stejný účel domovy pro seniory, azylový dům, pečovatelská služba a jesle.