„Některé oblasti zůstanou bez dodávek proudu určitě do neděle. Jedná se především o Lipensko a konkrétně například Dolní Jílovice, Horní Dvořiště, nebo Malonty. Je tam složitý přístup k opravě kvůli popadaným stromům,“ uvedl Vácha.

Silný vítr vyvracel na jihu Čech stromy například i v Žáru na Novohradsku.

Silný vítr vyvracel na jihu Čech stromy například i v Žáru na Novohradsku.

FOTO: Pavel Orhoz, Právo

Během dopoledne se zlepšila situace na železnici. „Naposledy se nám ve dvanáct hodin podařilo zprovoznit trať mezi Českými Budějovicemi a Strakonicemi. Neprůjezdné jsou však stále čtyři elektrifikované tratě, kde se odstraňují stromy,“ konstatoval Pavel Tesař ze Správy železniční a dopravní cesty.

Neprůjezdné jsou tak stále trasy z Českých Budějovic do Horního Dvořiště a dále na Summerau, Rybník - Lipno, České Budějovice - České Velenice a z Veselí nad Lužnicí směr do Jindřichova Hradce a dále na Počátky.

Následky bouřky v Kubově huti

Následky bouřky v Kubově huti

FOTO: Jitka Götzová

V noci na sobotu a ráno v jižních Čechách zasahovalo téměř devět desítek jednotek hasičů, řešili přibližně 250 událostí. „Vesměs se jedná o řezání stromů, evidujeme také pády stromů na domy a auta. V případě potrhaných elektrických vedení spolupracujeme s pohotovostními službami v oblasti energetiky," řekl náměstek ředitele jihočeských hasičů Martin Sviták.

Popadané stromy na Šumavě

Stovky stromů vyvrátila bouřka na Šumavě. Polomy zasáhly především oblast v okolí Stožce na Prachaticku, kde leží přes cesty spoustu popadaných stromů. Šumavský národní park proto doporučuje návštěvníkům, aby dnes a v neděli nevstupovali na turistické trasy v této oblasti.

POZOR! Po velké noční bouřce jsou turistické trasy na mnoha místech Novopecka a Stožecka neprůchodné. Hrozí riziko pádu dalších stromů.

Zveřejnil(a) NP Šumava dne 19. srpen 2017

"Stromy leží například na cestě na Plešné jezero nebo kolem Schwarzenberského kanálu. S ohledem na vlastní nebezpečí by se turisté těmto oblastem měli o víkendu vyhnout," řekl mluvčí parku Jan Dvořák. Dodal, že řada stromů je nalomených a hrozí jejich pád. Odstraňování škod bude podle předběžných odhadů trvat minimálně celý víkend. "Zatím nedokážeme určit, kolik kubických metrů dřeva bylo zničeno," uvedl Dvořák.

Následky bouřky v Boubíně

Následky bouřky v Boubíně

FOTO: Jitka Götzová

Silný vítr a bouřky postihly v pátek večer i západní Čechy, hasiči v Plzeňském kraji museli v pátek večer vyjíždět ke 40 událostem, zejména padlým stromům na silnici. Ke zranění ani ke škodám nedošlo, všechny překážky na vozovkách už jsou odstraněné.

V Karlovarském kraji, kde také meteorologové hlásili velmi silné bouřky a vysoký stupeň nebezpečí, bylo zásahů výrazně méně, než se čekalo. „Bouřky a vítr se podél hranice oproti prognózám stočily hlavně do jižních Čech,” uvedli tamní hasiči.