Kajínek po propuštění uvedl, že dříve snil o tom, že opustí věznici inkognito a sám.

Když mu byla tato možnost nabídnuta, odmítl ji s tím, že nemůže nechat novináře a své příznivce čekat. „Nechtěl jsem se vám vyhnout, protože by to nebylo fér,” uvedl.

Na otázku, kam po propuštění zamíří, uvedl, že není nutné, aby veřejnost věděla, kde bydlí. „Já bych měl mít snad taky nějaký soukromí,“ dodal.

„V televizi několikrát vystoupil pan (Vojtěch) Pokoš a nikdy také neřekl, kde nyní bydlí. Proto to nechci sdělovat ani já,“ vysvětlil Kajínek.

Od věznice odjel v dodávce TV Prima.

Jiří Kajínek po svém propuštění

Jiří Kajínek po svém propuštění

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Prezidentovi je prý vděčný, že mu milost udělil. „On neřekl, že jsem nevinný, rozhodl se pro milosrdenství,“ uvedl k udělení milosti.

Přiznal, že udělení milosti se táhlo. „Ideální by bylo, kdyby pan prezident milost podepsal a teprve potom, k tomu něco řekl. Ale i kdybych tu měl sedět ještě měsíc, tak bych mu byl pořád stejně vděčný,“ prohlásil Kajínek.

„Rád bych obnovu procesu, ale to bude ještě dlouho trvat, než se připraví podklady,“ řekl s tím, že si není jist, zda se to podaří.

Mám různé nabídky na různé práce, některé fakt zajímavéJiří Kajínek o své budoucnosti

Návratu do společnosti se Kajínek nebojí, adaptovat se na nynější podmínky podle svých slov zvládne, a to i přesto, že ve věznici neabsolvoval pobyt na „předvýstupním oddělení”, které má trestance připravit na pobyt na svobodě.

„Já jsem za 23 let nebyl na předvýstupním oddělení, a myslím, že mi to nebude scházet,” řekl Kajínek.

„Vězeňská služba vás oblbuje. Jestliže vám začne vykládat, že lidi, kteří jsou ve vězení tři roky, tak musí jít na předvýstupní oddělení, aby se naučili, jak otevřít tramvaj, tak už do vězení přišli tak hloupí, že tu tramvaj neuměli otevřít ani před těma třema rokama,“ dodal Kajínek.

Jiří Kajínek

Jiří Kajínek

FOTO: Herminapress

Připustil, že má rozličné pracovní nabídky, nejprve chce zvážit situaci a rozhlédnout se. Poté se prý uvidí.

„Mám různé nabídky na různé práce, některé fakt zajímavé,“ řekl Kajínek. „Já se nejdřív potřebuju rozhlídnout, nadechnout, zvážit situaci a podle toho se uvidí, co bude dál,“ dodal.

V Rýnovicích byl od března

Od svého zadržení v pražském bytě orlického vraha Ludvíka Černého v prosinci roku 2000, ani ne šest týdnů po útěku z Mírova, strávil Kajínek za mřížemi až do dneška celkem 6010 dní. Během nich ho střežili hned v několika věznicích (Valdice, Mírov, Karviná, Rýnovice). Nikde nebyl z bezpečnostních důvodů delší dobu, aby si nemohl zvyknout a případně naplánovat útěk.

V Rýnovicích pobýval Kajínek od 22. března letošního roku, kdy ho sem přivezla eskorta z Mírova.