Poslanci možnost umělého oplodnění pro nesezdané ženy řešili v rámci novely zákona o specifických zdravotních službách. „Nejde o zdravotnický zákon, ale o zákon etický a lidskoprávní. Právo na dítě nepatří mezi základní lidská práva,“ prohlásila na plénu poslankyně známá svým angažmá v rámci kauzy rodiny Michalákových.

Ta paní se už úplně zbláznilaMichaela Marksová (ČSSD) o poslankyni Chalánkové

Pozměňovací návrh, který by umožnil nesezdaným ženám podstoupit asistovanou reprodukci i bez souhlasu muže s použitím spermatu anonymního dárce, předložil poslanec ČSSD František Adámek. Sněmovna ho však nakonec nepřijala, vyslovil se proti němu i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

„Domnívám se, že to je otázka velmi etická, která potřebuje dlouhou diskuzi a není to na pozměňovací návrh,“ vysvětloval Ludvík své stanovisko. „Jako ministr zdravotnictví nemůžu být nadšen z toho, že se skoro 50 procent dětí narodí mimo manželství. Nemyslím, že je to dobrý trend,“ uvedl, aniž by upřesnil, jak post ministra zdravotnictví souvisí s tématikou nemanželských dětí.

Na umělé oplodnění nyní mají podle zákona nárok jen ženy do 49 let na základě písemné žádosti, kterou podají spolu s mužem, s nímž chtějí tuto službu podstoupit.

Lidovec Gabal: Neblokujme single matky

S Adámkem souhlasil jeho stranický kolega Jiří Koskuba. „Setkávám se s mladými ženami, které mají nemoc, která jim brání v tom najít si partnera. Ale i tyto dívky jsou schopny porodit dítě. Mysleme na to, že urážíme ty z těch, jež by rády plnily roli matky,” řekl v diskuzi.

Po něm si vzal slovo lidovecký poslanec Ivan Gabal. „Je to neuvěřitelné, ale shodnu se s kolegou Koskubou. Koukněte se na demografický vývoj. Pro mnohé ženy, které nenašly partnera, je tohle východisko. Chceme, aby společnost demograficky směřovala dopředu, tak nemůžeme blokovat single matky,” míní.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) komentovala vystoupení Chalánkové se slovy: „Ta paní se už úplně zbláznila.”

Odškodnění za očkování neprošlo

V rámci novely zákona o zdravotních službách se sešlo i několik dalších pozměňovacích návrhů. Jan Farský (STAN) například chtěl, aby rodiče dětí vážně poškozených povinným očkováním získali zákonný nárok na odškodnění od státu. Ani to však neprošlo. Ministr zdravotnictví s tím chce počkat až po volbách.

„Já bych ho nepodával, pokud by ministerstvo zdravotnictví splnilo své sliby. 2. června 2015 přislíbil zástupce ministerstva zdravotnictví, že k problematice odpovědnosti státu předloží legislativní řešení do září 2015. Nic se nestalo,“ kritizoval Farský.