„Nenechal se utěšit, nebyl zvyklý na to, že ho může utěšit jiný člověk. Byl naučený se takhle zklidňovat sám,“ říká Jana Luhanová, která s manželem vychovává čtyři děti, dvě mají v dlouhodobé pěstounské péči.

Mirka si přivezli z ústavu před sedmi lety. Do nového domova si nevzal nic, jen plyšového medvěda. „Když jsem na něj třeba volala, vůbec neslyšel na své jméno, ale na ,děti‘. V ústavu měl na starosti jeden člověk osm dětí, v noci pak třeba pětadvacet,“ vypráví čtyřicetiletá pěstounka.

Mají třetí babičku

Přestože už se s mnoha věcmi dokázal Mirek poprat, s úzkostmi občas bojuje dodnes. „Vrací se mu to, hlavně když je třeba nemocný nebo ve stresu,“ doplnila Jana.  Osmiletá Monika, kterou si Jana s manželem vzali z Klokánku rovněž ve třech letech, na tom byla o poznání líp. Se svojí biologickou rodinou se dokonce stále stýká, hlavně s prarodiči.

Náhradní rodinná péče je pro stát o polovinu levnější. Ústavní péče je nejdražší a pro děti nejméně vhodná, přesto v ní je nyní přes osm tisíc dětí.Miloslav Macela, odborník na rodinnou problematiku

„Získali jsme tak třetí babičku. Každé dva týdny si k sobě kromě Moniky bere také naše děti,“ říká Jana, která přestože vystudovala právnickou fakultu, je teď především mámou na plný úvazek. Všechny děti spolu prý mají klasický sourozenecký vztah.

U dlouhodobých pěstounů vyrůstalo podle posledních údajů před dvěma lety deset tisíc dětí. Přestože se odborníci shodují, že pro dítě je nejlepší, pokud vyrůstá v rodině, ať už ve vlastní, nebo v náhradní, v Česku je stále nedostatek dlouhodobých pěstounů.

„Náhradní rodinná péče je pro stát o polovinu levnější. Ústavní péče je nejdražší a pro děti nejméně vhodná, přesto v ní je nyní přes osm tisíc dětí,“ uvedl odborník na rodinnou problematiku Miloslav Macela, který v minulosti řídil na ministerstvu práce odbor rodiny. Dodal, že podle propočtů jsou měsíční náklady dítěte na pobyt v kojeneckém ústavu asi 50 tisíc korun, v dětském domově 47 tisíc korun. V náhradní rodině jde zhruba o 20 tisíc korun.

Hledáme rodiče

Česko za vysoký počet dětí v ústavech i za roztříštěnost péče sklízí dlouhodobě kritiku domácích i mezinárodních organizací. Je také jednou z posledních evropských zemí, v níž jsou děti do tří let stále umísťovány do ústavní péče.

Podpořit pěstounskou péči v tuzemsku se snaží i kampaň Hledáme rodiče, která na 5. dubna chystá v pražské Lucerně charitativní akci Díky Tanci. Na ní vystoupí řada známých osobností, které v minulosti vystupovaly ve StarDance.

Jednou z účinkujících bude i herečka Jitka Schneiderová, která s nápadem na taneční show přišla. „Pro správný vývoj dítěte je rodinné prostředí nenahraditelné,“ podotýká herečka, která na akci vystoupí spolu s Markem Dědíkem. Vybrané peníze půjdou na podporu kampaně.