Vjezd na některá frekventovaná místa, například na vánoční trhy nebo u některých nákupních středisek, blokují betonové zátarasy. Ty vyrostly například v dolní části pražského Václavského náměstí, objevily se i v Ústí nad Labem, Plzni, Jihlavě, Liberci nebo Chebu.

V Brně vjezd na náměstí Svobody blokuje také cisterna. V Ostravě před jedním z největších tuzemských nákupních center začala ve středu ráno stavba betonové zdi.

Vjezdu do dolní části Václavského náměstí mají zabránit zhruba půl metru vysoké betonové zábrany.

Vjezdu do dolní části Václavského náměstí mají zabránit zhruba půl metru vysoké betonové zábrany.

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

„Kromě posílení výkonu služby jsou betonové zátarasy dalším prostředkem, který byl nasazen po útoku v Berlíně. Jsou instalovány v místech, kde v těchto dnech dochází k největší kumulaci osob, jako jsou nákupní centra nebo vánoční trhy,“ sdělila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Ministr vnitra Milan Chovanec (vpravo) spolu s policejním prezidentem Tomášem Tuhým kontrolovali bezpečnost na pražských vánočních trzích.

Ministr vnitra Milan Chovanec (vpravo) spolu s policejním prezidentem Tomášem Tuhým kontrolovali bezpečnost na pražských vánočních trzích.

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

„Po cestě z Václavského na Staroměstské náměstí jsem potkal nejméně pět dvojčlenných hlídek s dlouhými zbraněmi. Z mého pohledu je přítomnost policie viditelná,” řekl Novinkám Chovanec.

Zvýšený počet policistů se samopaly je na řadě míst patrný už od úterý. Podle Chovance se po Vánocích hlídky zaměří například na ochranu nákupních center v době výprodejů. Policie vytipovala zhruba 40 akcí, kterým bude věnovat mimořádnou pozornost.