Herman komunisty rozohnil mimo jiné i přiznáním, že zanedlouho dostane v Německu cenu za Česko-německé smíření.

„Vy jezdíte do Německa poklonkovat sudeťákům. Vy se ještě chlubíte a řeknete tady drze, že dostanete od nich medaili. Že se nestydíte, měl byste odstoupit,” obořila se na Hermana komunistická poslankyně Marta Semelová.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL)

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL)

FOTO: Jiří Mach, Právo

Šéf poslanců TOP 09 František Laudát komunisty vyzval, ať „přestanou hrát války, které už neexistují”. „Pořád rozehráváte druhou světovou válku, jste směšní,” dodal.

„Ten svět je někde jinde, přestaňte dělat kašpařiny,” vyzval komunistické zákonodárce.

„Posíláte do světa vzkaz, že český národ je malý a směšný,” dodal s poukazem na to, že se v českém parlamentu opakovaně rozebírají postoje Witikobundu coby nejradikálnějšího, ale marginálního uskupení v rámci sudetoněmecké komunity.

„Pojďme se chovat hrdě, normálně a sebevědomě,” uzavřel.

Herman: Nepřekvapuje mě to

Herman na svých aktivitách při sbližování s Němci nevidí nic závadného. K vystoupení Semelové řekl, že jej nepřekvapuje.

„Ona schvalovala popravu Milady Horákové, oslavuje Klementa Gottwalda a ukazuje, kde dnes stojí Komunistická strana Čech a Moravy a že je zkrátka nenapravitelná,” uvedl.

Narážel tím na výroky Semelové z minulosti. Komunistická poslankyně prohlásila například, že obsazení Československa v roce 1968 nebylo okupací, ale byla to internacionální pomoc, a odmítla, že by přiznání Milady Horákové ve vykonstruovaném politickém procesu byla vynucená.