„Myslím si, že by měl odejít z vlády,“ prohlásil Zeman na ministrovu adresu a dodal: „Nicméně si nemyslím, že to udělá, i když poškodil zájmy svého státu a jednal proti usnesení své vlády, protože jeho touha být i nadále ministrem kultury bude silnější než cokoli jiného.“

Prezident dodal, že „nevylučuje“ rozhovor s premiérem Bohuslavem Sobotkou na téma odchodu Hermana. S předsedou vlády bude jednat v úterý v Lánech.

Ministr Herman v reakci na prezidentova slova pro Novinky uvedl: „Pan prezident má právo vyslovit svůj názor. A já mu děkuji, že svými výroky a postoji jen potvrzuje pravdivost mých slov.”

Vedení KDU-ČSL uvedlo, že nebude své ministry ve vládě měnit.

Povyk kolem dalajlamy a Bradyho

Zeman také v rozhovoru uvedl, že prezidentská kancelář má dopis z 29. června tohoto roku, kde ministr kultury píše prezidentu republiky s žádostí o vyznamenání svého strýce, aniž by uvedl tuto příbuzenskou vazbu.

Podle Hermana jeho příbuzenský vztah však v celé věci nehrál roli. „Pouze jsem se připojil k iniciativě, která vzešla z Nového Města na Moravě a v Poslanecké sněmovně z klubu ČSSD od pana poslance Karla Černého. Dopis, kterým jsem se k návrhu připojil, vznikl na základě podnětu šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta, že by bylo vhodné, abych se ještě k té nominaci přihlásil,” sdělil Herman ČTK.

Prezident Zeman už dříve označil ministra kultury za lháře. [celá zpráva]

Herman tvrdí, že se hlava státu chystala udělit jeho strýci Bradymu, který přežil holocaust, státní vyznamenání, ale nakonec to neudělala v odvetě za to, že se Herman setkal s tibetským duchovním dalajlamou. Podle Hradu to je lež.

Jiří Brady (vpravo) s manželkou Terezou po příletu do Prahy. Přivítal je Bradyho synovec, ministr kultury Daniel Herman (vlevo).

Jiří Brady (vpravo) s manželkou Terezou po příletu do Prahy. Přivítal je Bradyho synovec, ministr kultury Daniel Herman (vlevo).

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Herman současně odmítá kritiku kvůli setkání s dalajlamou a popírá, že by bylo vládou dohodnuté, že se žádný z ministrů nemá na půdě svého úřadu s duchovním stýkat, aby nebyly narušeny přátelské svazky s Čínou. Ta hlásá, že dalajlama je separatista. Záznam z dotyčného jednání na vládě ale není k dispozici.

Nejvyšší ústavní činitelé v důsledku Hermanova setkání s dalajlamou vydali prohlášení ujišťující Čínu o pevném partnerství ČR. Prohlášení vydané po návštěvě čínské velvyslankyně na Pražském hradě vyvolalo pobouření.