„Náklady Hradu jsou mimochodem podobné jako Senátu. Zhruba 480 miliónů. Nám se naskýtá možnost zrušit články 54 a 56 a Miloš Zeman by se zapsal do dějin jako poslední prezident České republiky. A je to mnohem reálnější než úvahy pana prezidenta,“ uvedl Kubera.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Pokud by Babiš myslel úspory v chodu státu vážně, měl by podle senátora raději otevřít otázku snížení počtu ministerstev na polovinu.

Proti Zemanovým a Babišovým prohlášením se ve středu postavil i šéf senátorského klubu soc.dem. Petr Vícha. Právě ve středu mají totiž senátoři na programu zákon o střetu zájmů, který je podle Víchy plný chyb a horní parlamentní komora jej musí pozměňovacími návrhy upravit.

„Vyvrací to prohlášení pana prezidenta a pana Babiše o zbytečnosti Senátu. Protože kdybychom ten zákon schválili, tak je prakticky nepoužitelný,“ poznamenal Vícha.

O zrušení Senátu hovořil Babiš krátce po druhém kole senátních voleb, ve kterých jeho hnutí získalo pouze tři mandáty. Vicepremiér navrhl vyplatit senátorům doživotní rentu, aby se sami rozpustili. Svůj nápad zdůvodňoval nízkou volební účastí 15,4 procenta. Prezident je ve svém názoru na horní komoru parlamentu konzistentní. Její potřebnost zpochybnil již v minulosti.