Vznikající koalici ANO, STAN, ODSTOP 09 ve středních Čechách nepodporuje celý zastupitelský klub TOP 09, ale jen jeho část. Ze čtvrtečního jednání lídrů stran ve Sněmovně odešli krátce po jeho zahájení Tiso a dvojka na kandidátce Jan Jakob, za TOP 09 vyjednával pouze místopředseda středočeské TOP 09 Daniel Marek. Podle Jakoba a Tisa k tomu neměl mandát.

„Usnesení, že schvalujeme postup Petra Tisa při vyjednávání, bylo drtivou většinou přijato,“ řekl Právu Jakob, dvojka kandidátky TOP 09 a starosta Roztok.

Marek se večerního stranického jednání nezúčastnil. "Budeme ho kontaktovat a sdělíme mu naše usnesení a věříme, že bude respektovat názor krajské organizace," uvedla Langšádlová.

Marek tvrdil, že má na své straně dva další krajské zastupitele TOP 09. Kromě Tisa a Jakoba jsou v klubu TOP 09 ještě Michaela Vojtová a Milan Schweigstill. "Pan kolega Schweigstill přišel na jednání, my jsme s ním dlouho diskutovali a bude zvažovat, jak se rozhodne," uvedla Langšádlová. Vojtová se jednání výboru stejně jako Marek nezúčastnila.

O vylučování se zatím nemluvilo

„Teď je na nich, jak usnesení vyhodnotí, my jí dveře nezavíráme,“ poznamenal. Dodal, že pokud Marek nebo někdo jiný bude dál jednat s ANO o koalici, tak už ne jménem TOP 09. O tom, že by je v případě, že nevezmou vůli organizace na vědomí, byli vyloučeni, se podle něj nemluvilo.

Diskuse podle Jakoba byla diskuse poměrně klidná. Účastnil se jí i šéf topky Miroslav Kalousek. „Samozřejmě se řešilo, že je to nešťastné, ale vše proběhlo v klidu,“ dodal.

Výsledek krajských voleb ve Středočeském kraji

Výsledek krajských voleb ve Středočeském kraji

FOTO: David Ryneš, Novinky

Případná koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 by měla v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 44 křesel. ANO má 16 mandátů a STAN o jeden méně. ČSSD získala 11 křesel, ODS deset, komunisté osm a TOP 09 pět.