V součtu by takhle široká koalice dosáhla ve 45 členném karlovarském zastupitelstvu na pohodlnou většinu 28 křesel. Vstup do koalice budou ODS a STAN ještě posuzovat uvnitř svých stranických struktur.

Kvůli takto směřované dohodě se zástupci těchto stran, s výjimkou STANu, sešli ve čtvrtek večer v hotelu Millenium v Karlových Varech - Dvorech. Piráti a HNHRM hned na místě slíbili, že s nikým jiným nebudou vyjednávat, než s hnutím ANO. ODS chce počkat na rozhodnutí STANu, který se k nabídce chystá vyjádřit v pondělí. Krajská lídryně ANO Jana Vildumetzová ale chce, aby STAN řekl své stanovisko nejpozději v sobotu. Právě Vildumetzová by se měla podle tohoto návrhu stát hejtmankou.

Výsledek krajských voleb v Karlovarském kraji

Výsledek krajských voleb v Karlovarském kraji

FOTO: David Ryneš, Novinky

Na čtvrtečním jednání hnutí ANO nabídlo pět míst v devítičlenné krajské radě, a tedy většinu, svým koaličním partnerům. O tom, jak by si je měly koaliční strany rozdělit, se dosud nejednalo. ANO by měla zůstat čtyři místa v krajské radě včetně hejtmanky. Vildumetzová by měla mít podle návrhu mít na starosti ekonomiku a investice. ANO si nárokuje kvůli dostavbě dálnice D6 do Prahy rovněž dopravu. O ostatních kompetencích se dosud nejednalo, stejně tak ne o náměstcích nebo jiných personáliích.

Nicméně koalice v čele s hnutím ANO směřuje k modelu bez ČSSD (8 mandátů), KSČM (6) a SPD - SPO (3). To jsou totiž strany nebo koalice, vůči kterým se většina ostatních úspěšných stran ve volbách vymezovala. ČSSD vede nadále paralelní koaliční vyjednávání se všemi stranami.

Volební výsledky v krajích
Středočeský
Jihočeský
Plzeňský
Karlovarský
Ústecký
Liberecký
Pardubický
Královéhradecký
Olomoucký
Moravskoslezský
Vysočina
Jihomoravský
Zlínský