Krajskou radu vytvoří devět zástupců koaličních stran, funkce budou uvolněné. Sociální demokracie a KPK bude mít tři radní, ODS dva radní a STAN jednoho.

Sociální demokracie bude mít hejtmana, KPK prvního náměstka, jako tomu je nyní. Druhý náměstek bude z ODS. K personální otázkám se ještě nechtěli politici vyjadřovat. Jména bude obsahovat koaliční smlouva, která bude podepsána do pěti dnů.

ANO: Byli jsme postaveni před hotovou věc

"Byli jsme postaveni před hotovou věc. Buď půjdeme za jasně definovaných podmínek do velké koalice všichni kromě komunistů, nebo to upečou bez nás. Podmínky jsou konkrétně pro mne absolutně neakceptovatelné, protože vůbec nereflektují výsledky voleb," uvedl lídr pardubické kandidátky ANO Jan Řehounek.

Volby v Pardubickém kraji vyhrálo ANO, získalo 12 mandátů. ČSSD obsadí 11 křesel a Koalice pro Pardubický kraj složená z KDU-ČSL, SNK ED a Nestraníků devět. ODS bude patřit pět křesel stejně jako KSČM, tři připadnou STAN.

Ostatní strany nabídly ANO jedno místo v radě, a to náměstka hejtmana. Podle Řehounka by si ani nemohl zvolit gesci. "Bylo mi řečeno, že když tak všichni rozumíme zdravotnictví, tak se toho mám ujmout. To jsou neakceptovatelné nabídky. Já bych nemohl z této pozice mít pocit, že se aktivně podílím na řízení kraje," řekl Řehounek. Vadí mu, že by ANO mělo stejné zastoupení ve vedení kraje jako STAN s třemi mandáty.