K pochodu na Letnou vyrazili slávističtí fanoušci krátce po poledni z Edenu. Při přesunu ke stanici metra Strašnická několik z nich použilo dýmovnice a zakázanou pyrotechniku. Na zákaz používání pyrotechniky fanoušky opakovaně upozorňovali policisté pomocí megafonu.

Ze Strašnické pak fanoušky převezla speciální souprava metra do stanice Staroměstská, odkud se stovky slávistů přesunuly k Rudolfinu.

Majitel Rudolfina si tentokrát nepřál, aby se fanoušci fotili na schodech u této budovy. Vchod i jeho okolí proto hlídali těžkooděnci a připravena byla také vodní děla.

Fanoušci fotbalové Slavie pochodovali od pražského Rudolfina k letenskému stadiónu na derby se Spartou.

Fanoušci fotbalové Slavie na cestě od pražského Rudolfina k letenskému stadiónu na derby se Spartou.

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Policisté doprovodili fanoušky až ke stadiónu na Letné. Dav v Letenském tunelu halil dým z dýmovnic, ozývaly se také rány dělbuchů. Zadržena byla zhruba desítka lidí kvůli neuposlechnutí výzvy policie, jeden člověk je podezřelý z výtržnictví.

"V průběhu pochodu bylo zajištěno několik jednotlivců, kteří jsou podezřelí z přestupkového jednání. Většina případů se týkala použití pyrotechniky," řekl Novinkám policejní mluvčí Jan Daněk.

Policejní zákrok při pochodu fanoušků fotbalové Slavie na Letnou na derby se Spartou.

Policejní zákrok při pochodu fanoušků fotbalové Slavie na Letnou na derby se Spartou

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

V okolí sparťanského stadiónu na Letné museli policisté řešit několik drobných konfliktů a v několika případech museli zatlačit sparťanské fanoušky do hospod a restaurací, aby předešli případnému konfliktu se slávisty.

Těžkooděncům pomáhali s vytlačováním fanoušků také policisté na koních a psovodi se služebními psy.

Celkově se ale pochod fanoušků, kterého se účastnila zhruba tisícovka lidí, obešel bez větších problémů.

Dýmovnice i na stadiónu

Dýmovnice použili fanoušci Slavie i při zápase a v úvodu druhé půle zahalili stadión do barevného dýmu. Následně v jejich sektoru zasahovala policie a rozhodčí Radek Příhoda utkání zhruba na tři minuty přerušil. Pyrotechnika se objevila i v kotli Sparty.

Sparta nakonec prohrála 0:2 a fanoušci letenských následně vtrhli na hrací plochu. Musela je zahnat policie. Fotbalisté stačili utéct do útrob stadiónu.

V předchozích dvou ročnících první ligy se pochody stovek slávistických fanoušků na derby se Spartou obešly bez větších potyček, důrazněji policie zasáhla v dubnu 2014.

Příznivci Slavie se tehdy cestou na Letnou dostali do konfliktu s policisty hlavně na Čechově mostě. Důvodem bylo údajně používání pyrotechniky i přes varování policie, že je to zakázané. Po zákroku měli někteří fanoušci v obličeji krev.

Vedení Slavie označilo zákrok za nepřiměřený, vnitřní kontrola policie ale nezjistila žádná porušení zákona ani nadměrné použití donucovacích prostředků. Policisté v souvislosti s derby v dubnu 2014 zadrželi 86 lidí, především z průvodu slávistů.