„Řídit kraje jako firmu? To si snad ministr Babiš dělá z lidí opravdu dobrý den. Když billboardy zahltily naši republiku, uvědomil jsem si, kam až jsou někteří schopni dojít a co to může znamenat pro lidi,“ uvedl v komentáři v pátečním Právu Filip.

Místopředseda strany Jiří Dolejš ale naznačil, že Filipova kritika vůbec neznamená, že spolu strany po říjnových krajských volbách nevytvoří tandem. O možné spolupráci s komunisty mluvil i Babiš, když prohlásil, že KSČM nelze ignorovat.

ČTĚTE TAKÉ
Babiš: KSČM nelze stále ignorovat

„Pokud se z ANO takto vyjadřují, lze udělat jediný závěr – naším případným partnerem už není jen soc. dem., ale jsme zajímaví i pro jiné subjekty,“ řekl Dolejš Novinkám.

Dolejš: Neuzavíráme se různým variantám

Na otázku, zda nevylučuje koalici s babišovci, odpověděl: „Neuzavíráme se různým variantám, na druhou stranu o nich nechceme spekulovat. Je jasné, že nejdříve je třeba mít nabito.“

Pokud by se komunisté měli účastnit koalic, tak budou vyhledávat někoho, kdo jim bude bližší – včetně ČSSDJan Outlý, politolog

Politolog Jan Outlý Novinkám řekl, že komunisté se do koalic obecně začínají přibírat. „Myslím si, že žádná strana, s výjimkou těch, které dopředu říkají, že v žádném případě, nebude mít problém koalici s KSČM uzavřít – včetně hnutí ANO,“ míní.

Myslí si však, že ANO nebude první volba. „Pokud by se komunisté měli účastnit koalic, tak budou vyhledávat někoho, kdo jim bude bližší – včetně ČSSD,“ nastínil.

Také Dolejš podotkl, že komunisté v krajích vládli se soc. dem. čtyři roky, v ostravském kraji už osm let. „To znamená, že ti lidé se znají z praktického výkonu politiky, znají svou důvěryhodnost a schopnosti. To samozřejmě také padá na misku vah,“ zdůraznil Dolejš. Sociální demokraté nyní vládnou v tandemu s komunisty v devíti krajích.

Kdyby nakonec ANO s KSČM koalice v krajích uzavřelo, je podle Outlého otázkou, co by to udělalo se členskou základnou babišovců. „Hnutí ANO je poměrně heterogenní, jsou v něm významné osobnosti z byznysu. Ty by mohly mít s takovou koalicí problém,“ sdělil Novinkám politolog.

Doplnil, že z vedení ANO se ale vůči takovým koalicím žádné zásadní vymezení neozývá, takže je reálné, že se objeví.