„Pokud dvě koaliční strany říkají 65, tak my se přizpůsobíme. Budeme s tím souhlasit, ale je to podle mě předčasná debata a populistická záležitost,“ překvapil šéf státní kasy.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Babiš přitom návrh kritizuje dlouhodobě, podobně se vyjadřoval i ve středu během jednání vlády.

„Odchod do důchodu má přímou souvislost i s výší důchodu. Čím bude nižší zastropování, tím míň bude na důchody. Podle mě je to zbytečná debata. Kdybych se choval tak populisticky jako ČSSD, tak bych řekl, zastropujme ve věku 64,“ kritizoval.

Obrat je proto tak trochu nečekaný. Babiš však tvrdí, že by jeho hnutí bylo nakonec stejně přehlasováno.

Jeho prozření vítám a považuji to za vítězství zdravého rozumuMichaela Marksová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí

Jak KDU-ČSL, tak sociální demokraté jeho rozhodnutí vítají. „Ministr financí pochopil, že udělal chybu, a změnil názor,” řekl Novinkám premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dodal, že návrh zákona zařadí hned na příští vládu, aby ho mohla co nejdříve začít projednávat Sněmovna.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) označila Babišovu změnu úsudku doslova za prozření. „Kolega Babiš si zjevně konečně všiml, co si o tom myslí voliči. Jeho prozření vítám a považuji to za vítězství zdravého rozumu,” sdělila Novinkám.

„Není to poprvé, co úplně otočil, ale vítám to. Byla na tom dohoda na odborné úrovni,” reagoval vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) to komentoval se slovy, že strany mají k zastropování odchodu do důchodu racionální argumenty, které by Babiš těžko rozporoval.

Kalousek: Babiš odvádí pozornost

Šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek konstatoval, že Babiš výborně ovládá schopnost odvádět pozornost od podstatných věcí.

„Podstatná je penzijní reforma. Pan předseda Babiš ji slíbil předložit 30. června 2015. Je příliš nekompetentní a zbabělý na to, aby něco takového udělal. Bez penzijní reformy je zastropování úplně jedno. Bez penzijní reformy důchody nebudou ani v 65, ani v 67,” uvedl Kalousek.