Do Liberce by měl přijet také velvyslanec Kuvajtu. Akci naopak nepodpoří ambasáda USA, která měla pomoci například s poskytnutím dobové americké techniky použité v Pouštní bouři.

„Nakonec to nedopadlo. Obávám se, že hlavním důvodem je zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě a ve světě. I když je to vzpomínková akce, tak se jí účastnit nechtějí,“ řekl Právu František Gábor, který byl nejmladším členem české protichemické jednotky, která se před 25 lety Pouštní bouře účastnila.

Nasimulují letecké bombardování

Gábor se letos v únoru sešel s 1. tajemníkem amerického velvyslanectví v Česku Alexanderem Barrassem. Diplomat v Liberci oficiálně poděkoval českým veteránům a vyjádřil ochotu pomoci při rekonstrukci Pouštní bouře. Ambasáda USA se ale nakonec omluvila.

Rekonstrukce válečné operace se odehraje ve sportovně-kulturním areálu v libereckém Vesci a její součástí má být i simulace leteckého bombardování za účasti armádních gripenů.

František Gábor byl nejmladším členem české protichemické jednotky, která se před 25 lety účastnila Pouštní bouře.

František Gábor byl nejmladším členem české protichemické jednotky, která se před 25 lety účastnila Pouštní bouře.

FOTO: archiv F. Gábora

„Podle scénáře objeví letecké bombardéry iráckou kolonu a napadnou ji. Část kolony se ale po vybombardování zprovozní a hlídka spojenců při sledování situace získá informace o výskytu chemických zbraní. Proto povolá československou chemickou jednotku. A dál to nemůžeme prozrazovat,“ popsal část scénáře František Gábor.

Do simulace se mají kromě gripenů zapojit čtyři tanky, dvě vozidla pěchoty, několik obrněných  transportérů a také helikoptéry AH-1 Cobra.

Moderní vojenská operace se odehraje v rámci libereckého Dětského dne, jehož tradici před čtyřmi lety obnovilo místní bytové družstvo Sever. To kromě válečných veteránů přizvalo do Vesce i další jednotky.

„Svou techniku a zásahy ukáže i česká státní a Saská policie, hasiči a záchranáři,“ řekl za pořadatele šéf SBD Petr Černý. Tyto další jednotky se podle něj zúčastní druhé bojové ukázky zaměřené na zásah při narušení schengenského prostoru.