„Objem mezd učitelů se zvýší o osm procent, tarifní plat o šest procent. Platy nepedagogických pracovníků ve školství vzrostou v objemu o 5 procent, tarif o čtyři procenta. Vše už k 1. září,“ uvedl předseda vlády na Twitteru.

Šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO) už v pondělí řekl, že stát na obsluze státního dluhu ušetří sedm miliard, mohl by v rozpočtu najít 2,5 miliardy pro platy učitelů. [celá zpráva]

„Oceňuji splnění ze strany ministra financí, že finanční prostředky našel,” komentovala v úterý ministryně školství Kateřina Valachová. Spolu s odbory ale původně požadovala desetiprocentní nárůst.

Přilepšení až o 2400

Začínající učitelé by si podle ní mohli přilepšit o 1300 korun měsíčně, ti s praxí nad šest let o 1600 korun.

Nad rámec tarifu by si mohli učitelé přilepšit i na odměnách. Celkově by napřílad v mateřských školách mohli dostat až o dva tisíce více, pedagogové na základních školách o 2300 korun, na středních školách až o 2400 korun.

Valachová také plánuje, že by začínající učitelé dostávali přidáno už po dvou letech praxe. Nyní jim roste plat po šesti letech.

Navýšení platů od září musí ještě definitivně schválit vláda. Ta se před začátkem školního roku sejde několikrát, o prázdninách naposledy 24. srpna.