Letoun, který vzlétl z letiště okolo 14. hodiny, plánuje dvě mezipřistání v Kazani a Novosibirsku. V mongolském Bulgan Sumu by měl dosednout v neděli ve 13:35 místního času, tedy 07:35 středoevropského času. Letos pražská zoo ve spolupráci s Armádou ČR netradičně připravuje zdvojený transport.

Kromě čtyř koní z Prahy se totiž uskuteční i vnitrostátní převoz koní přímo v Mongolsku. "Doufejme, že to proběhne jako v předchozích letech. Je to věc složitá, riskantní a velmi snadno se může stát, že nastanou závažné problémy," řekl na tiskové konferenci ředitel zoo Miroslav Bobek.

Koně byli v sobotu uzavřeni v transportních bednách, přeložení do letadla trvalo na letišti necelou hodinu. Jmenují se Heia, Reweta, Nara a Heilige, všechny se narodily v roce 2013. Pocházejí z různých evropských států.

Do programu byly vybrány proto, že mají šanci se dobře rozmnožovat. Koně žijí v přirozeném prostředí v harémech, v jehož čele stojí vždy jeden hřebec, který si své místo musí vybojovat. Odchovaný hřebec by měl menší šanci se v neznámém prostředí uplatnit.

Bobek připustil, že "výlet" nebude příjemný. V letadle je totiž kvůli bednám málo místa. "Letí to hodně dlouho. Cesta trvá více než 20 hodin. Aby se koně nepřehřívali, je letadlo vychlazené. Někdy s nadsázkou říkám, že tam padá sníh. Jinovatka, která se vytváří na klimatizačních trubkách, se odlupuje a víří vzduchem. Představte si, že v nepohodlné poloze trávíte více jak 20 hodin při teplotě osmi stupňů," popsal cestu.

Pražská ZOO patří ke špičce

Až doletí do Mongolska, budou koně v transportních bednách naloženi do nákladních automobilů a odvezeni do oblasti Takhin Tal v přísně chráněné oblasti Gobi B. Zde budou vypuštěni do aklimatizační ohrady. Až potud se bude transport podobat těm předchozím.

Příští středu však armádní letoun CASA odletí z Bulgan Sumu do Ulánbátaru, kde do něj budou naloženi čtyři koně, nejlépe čtyři klisny a jeden hřebec, z národního parku v Khustain Nuruu a přepraveni do Takhin Talu v Gobi B.

Pražská zoo patří v chovu těchto zvířat ke světové špičce, od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. Z Česka do Mongolska na vzdálenost téměř šest tisíc kilometrů ve spolupráci s armádou přepravila 19 koní Převalského, z nichž žije 17. Mají již 15 žijících potomků.

"Zásadní je, že se v Gobi B podařilo vrátit stavy, což je skutečně zásadní oblast pro návrat koní Převalského. Tam jsou opravdu doma, tam žili nejdéle," dodal ředitel zoo. Stavy koní jsou lepší ještě než před krutou zimou na přelomu let 2009 a 2010, která jich mnoho zahubila.

Zoo transport vzácných koní organizuje pošesté v historii. Jiným způsobem chce v budoucnu přepravovat koně Převalského z Evropy do Číny.