Zatímco hnutí ANO od května posílilo, ČSSD naopak o část podpory přišla. Kromě hnutí ANO vzrostly v červnu preference také pirátům a straně Svoboda a přímá demokracie (SPD), kterou vede

Tomio Okamura.

„Změny preferencí ukazují na oslabení všech zavedených stran. Oproti tomu oživení zaznamenávají strany, které jsou vnímány jako alternativní, nesoucí kritický až protestní apel,“ shrnul výsledky výzkumu STEM.

Piráty by podpořilo 4,7 procenta voličů a straně Tomia Okamury by dalo hlas 4,5 procenta lidí, což by ani v jednom případě nestačilo pro vstup do Sněmovny.

Pro ANO 81 křesel

V přepočtu na mandáty by strany současné vládní koalice v červnu získaly dohromady 143 křesel. Nejpočetnější poslanecký klub by mělo ANO s 81 křesly, zatímco květnový model STEM mu dával šanci na zisk 72 míst. Barvy ČSSD by ve Sněmovně hájilo 48 zástupců, což je v meziměsíčním srovnání o dva méně. Pohoršili by si i lidovci, a to o jeden mandát na 14 míst.

KSČM by stejně jako v květnu obsadila 33 křesel. Podpora opozičních pravicových stran naproti tomu klesla. Občanští demokraté by získali 15 mandátů oproti květnovým 18 a TOP 09 by měla nárok na devět křesel, zatímco o měsíc dříve jí model dával naději na zisk 12 mandátů.

STEM provedl průzkum v době od 13. do 21. června mezi 1061 lidmi. Volební účast agentura odhaduje na 57 procent, což je o procentní bod více než v březnu.

volební model v květnu podle STEM
volební model v březnu podle STEM
volební model v únoru podle STEM
volební model v lednu podle STEM