Hlavní obsah

Pietní akt připomněl hrdinství parašutistů a oběti heydrichiády

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Hrdinství sedmi československých parašutistů a památku obětí heydrichiády připomněl v sobotu dopoledne pietní akt v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Praze.

Foto: Petr Horník, Právo

Vojáci padli před 74 lety.

Článek

Vojáci, mezi nimiž byla i dvojice atentátníků na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, padli v chrámové kryptě přesně před 74 lety. Vzpomínkové akce a bohoslužby za zemřelé se zúčastnily desítky lidí. Věnce k pamětní desce položili veteráni, politici či armádní velitelé.

Atentát na Heydricha považují historici za největší protinacistický odbojový čin v Evropě. Spáchali ho 27. května 1942 Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Dalších pět parašutistů se podílelo na přípravě nebo chystali atentát na protektorátního ministra školství či měli za úkol dělat sabotážní akce.

Foto: Petr Horník, Právo

Pietní vzpomínka na boj sedmi padlých válečných parašutistů u chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici

Po atentátu pravoslavná církev poskytla mužům útočiště v cyrilometodějském chrámu. Po vyzrazení kostel obklíčilo několik stovek vojáků wehrmachtu, příslušníků SS a policistů. Sedm Čechoslováků se nevzdalo, s přesilou bojovalo šest hodin.

"Každý národ, každý stát se identifikuje s nějakými symboly, ať už jsou to symboly státnosti, ať už jsou to hrdinové. Tohle bezpochyby hrdinové jsou. Ta součinnost mezi určitou odvahou a zároveň i obětí je to, co je výzva do dalších let. Protože oběť nám tu teď chybí," řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Foto: Petr Horník, Právo

Vzpomínkové akce se zúčastnily desítky lidí.

Lidé datum neznají

Resslovu ulici, v níž chrám stojí, policie uzavřela. Prostor před kostelem zaplnily desítky lidí. Za zvuků vojenské hudby položili věnce k pamětní desce zástupci vlády, Hradu, Parlamentu či veteránů. Květiny se stuhami v národních barvách měli s sebou i přihlížející, mezi nimi nechyběli třeba chrudimští výsadkáři.

"Všichni dnes vědí, kdy je svatého Valentýna nebo Halloween. Tohle datum ale neznají," posteskl si jeden z nich.

Před chrámem zazněla nejprve slovenská, pak i česká hymna. Následovala bohoslužba za zemřelé. Účastníci si poté prohlédli kryptu. V ní jsou busty sedmi parašutistů - vedle Gabčíka a Kubiše i Josefa Valčíka, Jana Hrubého, Josefa Bublíka, Jaroslava Švarce a jejich velitele Adolfa Opálky. Přes různé země se dostali po Mnichovu do britské armády. Všichni se přihlásili k účasti na operacích ve vlasti dobrovolně s mizivou nadějí na přežití.

Foto: Petr Horník, Právo

Věnce k pamětní desce položili veteráni, politici či armádní velitelé.

Bohoslužba připomněla oběti

Po atentátu, který byl cílem operace Anthropoid, nastal teror a masové popravy. Vrcholem hedrichiády bylo v červnu 1942 vyhlazení Lidic a Ležáků. Bohoslužba připomněla i památku všech obětí. Operace Anthropoid jako teroristická událost byla legitimní válečnou akcí a reakcí na nacistický postup, zaznělo v sobotu na pietní akci.

Foto: Petr Horník, Právo

Památku uctil i místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

V cyrilometodějském chrámu vznikl Národní památník hrdinů heydrichiády. Otevřel se v září 1995. Snaží se připomínat význam západního a nekomunistického odboje v českých dějinách. Zájemci si místo s expozicí mohou prohlednout od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin.

Foto: Petr Horník, Právo

Na snímku předseda Československých bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

Reklama

Výběr článků

Načítám