"Andrej Babiš vždy dělá to, co je pro něho výhodné, a dokud mu koaliční partneři KDU-ČSLČSSD budou podporovat návrhy, kterými drancuje veřejné rozpočty a zvýhodňuje velké proti malým, tak to pro něj bude výhodné a z vlády neodejde," řekl Kalousek.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

V případě, že by spor vyústil ve vznik nějaké rekonstruované vlády bez ANO, nebyl by podle Kalouska důvod, aby žádala Sněmovnu o důvěru, kdokoli by ale mohl vyvolat hlasování o nedůvěře.

TOP 09 by podle Kalouska takový kabinet nepodporovala. Podpora by byla možná jen v případě, že by kabinet zrušil opatření, která TOP 09 zahrnula do svého "seznamu nesvobody". "Ale také bychom nedali jeden jediný aktivní hlas pro pád vlády. Protože by to znamenalo, že dáváme panu prezidentovi (Miloši Zemanovi) do ruky rozhodnutí o tom, kdo bude premiérem, a to skutečně tomuto panu prezidentovi dát do ruky nechceme," řekl Kalousek.

Gazdík: Soc. dem. plán nevysvětlila

Místopředseda ODS Martin Kupka nechtěl o dalším vývoji koaliční krize spekulovat. Také on se domnívá, že z Babišovy strany nepůjde o tah na šachovnici, který by řešil jen okamžitou situaci. "Je zjevné, že ať už jeden, nebo druhý dramaticky zasahuje do hájemství, které by mělo stát stranou politiky," zdůraznil místopředseda ODS.

Rovněž předseda STAN a místopředseda Sněmovny za TOP 09 Petr Gazdík je přesvědčen o tom, že ČSSD by hnutí ANO neměla ustoupit. "Problém sociální demokracie je v tom, že nedokázala ten plán dostatečně vysvětlit a dostatečně argumentovat," řekl.