"Politici by si neměli hrát na vyšetřovatele nebo na soudce a už vůbec ne hyenističtí novináři, kteří dokážou každého odsoudit, aniž by nezávislý soud vynesl rozsudek," řekl Zeman. Různé kauzy se podle něj vytahují s blížícími se volbami. "Ne v každém případě mají tyto kauzy reálný základ," podotkl prezident.

Jako příklad uvedl kauzu Jany Nagyové, ve které se prý stal jako prezident obětí veřejně publikovaného tvrzení, že olomoučtí vyšetřovatelé jsou na stopě obrovského spiknutí a propojení podnikatelské a politické sféry. "A nakonec z toho zbyly nezdaněné kabelky. Myslím, že to není příliš velký výsledek dlouhého vyšetřování, které také provázela neuvěřitelná mediální kampaň," řekl Zeman.

Změnil názor

Hejtman Rozbořil je obviněn v případu s názvem Vidkun z podplácení. Podle policistů se snažil ovlivnit vyšetřování týkající se výstavby jezdeckého areálu. V souvislosti s vyšetřováním odmítl rezignovat, přišel však o místo na kandidátní listině pro nadcházející krajské volby.

Miloš Zeman patřil přitom v minulosti k největším zastáncům a propagátorům presumpce viny politiků. „U politika platí nikoliv presumpce neviny, ale bohužel u něho platí presumpce viny, takže je-li politik v jakémkoli podezření, byť by bylo sebepitomější, tak si myslím, že je jeho povinností rezignovat, pokud toto podezření někdo bere vážně,“ prohlásil například v dubnu 1998.

Změnu svého postoje vysvětluje kauzou současné eurokomisařky Věry Jourové, která byla neoprávněně ve vazbě kvůli údajné korupci.