„Požadujeme, aby Schengen opustily státy, které nejsou schopny chránit vlastní hranici. Je nutné zřídit hotspoty v severní Africe, zvýšit tresty za převaděčství, stejně jako vést informační kampaň v zemích původu imigrantů,“ zmínil některá z navrhovaných opatření Fiala.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

O neschopnosti ochránit schengenský prostor se hovoří především v souvislosti s Řeckem, na jehož ostrovy míří uprchlíci z Turecka.

ODS upozornila, že pokud by některé z unijních států uzavřely hranice, měla by na podobný krok být připravena i Česká republika. „Musíme se proto připravit na možné uzavření hranic. S tím souvisí i zlepšení práce českých tajných služeb a poskytování jen dočasného azylu. Stejně tak musí být zpřísněna možnost slučování rodin,“ dodal Martin Červíček, podle něhož je nutné trvat na důsledné integraci a identifikaci uprchlíků.

Podle strany by se měla změnit i ženevská konvence o uprchlících, která je již překonaná a nereflektuje na nynější masivní migrační vlnu.

ČR se na případnou migrační vlnu chystala několika společnými cvičeními policie a armády v blízkosti hranic. Vedle toho se průběžně uskutečňují namátkové kontroly projíždějících vozů.