Jen málokdo ví, že krav maga má kořeny v Československu. Imi Lichtenfeld, který bojový systém vymyslel, vyrůstal v Bratislavě. Byl od malička veden ke sportu. Jeho otec, Samuel Lichtenfeld, utekl ve třinácti letech k cirkusu, kde se dalších dvacet let věnoval bojovým sportům a vzpírání. To vše pak učil svého syna.

KOMENTÁŘE DNE:
Velké úkoly před novou vládou se Zemanem v zádech – Úlohu vlády Andreje Babiše ve vztahu k prezidentovi analyzuje Thomas Kulidakis. Čtěte zde >>

Očima Saši Mitrofanova: Střídání světů v premiérském křesle 

Imi, původem Žid, byl v roce 1940 nucen emigrovat do Palestiny. V roce 1944 tam začal s tréninkem elitních jednotek a o čtyři roky později se stal hlavním instruktorem Izraelských bojových sil. Během dvaceti let svého působení dále zdokonaloval svou unikátní metodu sebeobrany a boje zblízka - krav maga.

Útok nožem zezadu

Útok nožem zezadu

FOTO: Aneta Lednová, Novinky

Systém krav maga nemá sice hlubokou filozofii, nejde ale jen o bezhlavé mlácení. Jedná se o nejefektivnější a nejúčinnější pohyby, způsoby a metody, jak se co nejrychleji dostat z problému.

„Je to o tom, jak předcházet konfliktu a jak se během něj chovat. Důležité je také, jak se zachovat po konfliktu. Jestli je lepší utéct, poskytnout první pomoc nebo například přivolat policii,“ popsal Novinkám vrchní instruktor české pobočky Mezinárodní federace krav maga Michal Otipka.

Začínající násilí

Začínající násilí

FOTO: Aneta Lednová, Novinky

Kromě pravidelných tříd se v hlavním městě organizují také sebeobrana pro ženy, semináře a kempy. V nabídce jsou také střelecký a taktický výcvik nebo boj se zbraněmi. Účastnit se může ten, kdo má s bojem zkušenosti, ale také úplný laik.