Sobotka, kterému se dostalo velmi vřelého přijetí, krajanům řekl, že do Spojených států přijel, aby podpořil vzájemné vztahy, do Minnesoty pak proto, že má hodně společného s historií obou zemí. „Americký Sokol je hodně důležitý pro udržování české identity a našeho kulturního dědictví a já si velmi vážím všech, kdo právě této věci pomáhají,“ poznamenal premiér, který se s krajany sešel právě v budově zdejšího Sokola, která je jednou z nejstarších takových v USA.

V krátkém projevu Sobotka zdůraznil, že vztahy mezi Českem a Minnesotou, kde česká komunita žije přes 150 let, nejsou jen otázkou minulosti, ale silné jsou i dnes v řadě oblastí, včetně vědy a výzkumu, zdravotnictví nebo výměny studentů. Právě v Minnesotě sídlí jedna z nejslavnějších amerických nemocnic Mayo Clinic, která již několik let spolupracuje s Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně.

Ještě před odpoledním setkáním, na němž mohl vidět vystoupení několika folklorních souborů, Sobotka medailí Karla Kramáře in memoriam vyznamenal Charlese Prosheka, někdejšího významného lékaře v Minneapolis a bývalého československého honorárního konzula. Dopoledne Sobotka jednal s guvernérem Minnesoty Markem Daytonem, především o vzájemné ekonomické spolupráci.