„Premiér Sobotka by se měl konečně postavit čelem ke kauze Čapí hnízdo, která se týká jeho vicepremiéra Andreje Babiše. Musí se postavit k situaci, kdy existuje podezření, že si současný vicepremiér postavil své víkendové sídlo z dotací, které měly sloužit malým podnikatelům,“ uvedl Fiala.

Sobotka už ve středu novinářům řekl, že chce počkat na závěry prověřování. „Věc šetří policie a OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům - pozn. red.), tak ať to nezávisle objektivně prošetří. Počkejme si na výsledky,“ sdělil Právu.

ČTĚTE TAKÉ:
Babiš: Čapí hnízdo není moje, vůbec se mě to netýká
Babišovo Čapí hnízdo dostalo pokutu šest miliónů. Nakonec platil jen 37 tisíc
Auditoři konferenčního centra Čapí hnízdo zpochybnili jeho pozitivní vliv na životní prostředí

Fiala podotkl, že vysvětlením premiérova mlčení může být to, že se celá kauza Čapího hnízda dotýká i současného náměstka ministra průmyslu a hospodářství, člena ČSSD Tomáše Novotného. „Ten v roce 2011 rozhodl o odpuštění miliónové pokuty pro tehdejší majitele Čapího hnízda,“ zdůraznil šéf ODS.

Novotný totiž v roce 2011 šéfoval středočeskému dotačnímu úřadu, jehož výbor odpustil Čapímu hnízdu 99 procent pokuty ve výši šest miliónů korun. Tu farmě vyměřil audit za špatné čerpání dotací, informoval server Neovlivni.cz.

Náměstek se brání s tím, že postup při odpuštění pokuty byl standardní. „Příjemce dotace podal odvolání. Výbor Regionální rady v roce 2011 odvolání vyhověl v rámci platných předpisů a svých pravomocí. Tento postup byl standardní a je uplatňován i v jiných obdobných případech,“ uvedl Novotný.

Podotkl, že v roce 2011 nebylo známo, že za projektem Čapí hnízdo stojí společnost Agrofert, natož její majitel Andrej Babiš.

Vysvětlení chtějí i poslanci soc. dem.

Vysvětlit aféru chtějí i někteří členové ČSSD, která je spolu s Babišovým hnutím ANO ve vládě. „Pan ministr Babiš by měl vysvětlit všechny okolnosti, které jsou spojeny s Farmou Čapí hnízdo. Jeho vyjádření, že s tímto projektem nemá nic společného, je absurdní, protože všichni máme internet, všichni umíme pracovat s obchodním rejstříkem," řekl ČTK předseda Sněmovny Jan Hamáček.

Poslanec Antonín Seďa zase při čtvrtečních interpelacích Babišovi vytkl, že lhal. „Váš odpustek v navýšení rozpočtu Nadace Agrofertu o 50 miliónů korun tohle nevyřeší,” uvedl.

O Čapí hnízdo se při interpelacích zajímali i poslanci z dalších stran. Babiš jim však nemohl odpovědět, protože ve Sněmovně nebyl.