Klinika už rok funguje v legálně propůjčené budově na Žižkově. Sociální centrum očekává prodloužení smlouvy a zve na celorepublikový festival, v němž kolektiv aktivistů představí krátkou publikaci o roku své činnosti, video na podporu Kliniky a hudební kompilaci.

Prakticky každodenní program v centru je zcela bezplatný a funguje na bázi dobrovolných příspěvků a pomoci kolektivu Kliniky. „Chceme ukázat, že se věci dají dělat do značné míry i bez peněz a bez snahy o zisk,“ říká Arnošt Novák z kolektivu Kliniky a dodává: „Celoroční fungování předčilo naše očekávání. To, co jsme slibovali - zprovoznit sociální centrum bez dotací, grantů, které je provozované do velké míry samosprávně -, se nám podařilo.“

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Útočníci se pokusili zapálit autonomní centrum Klinika. Záběry z 6. února. Zdroj: Novinky.cz

Na Klinice se pořádají pravidelné přednášky, jazykové kurzy, manuální workshopy, dílny i rodičovský klub. V případě prodloužení výpůjčky objektu se plánuje na Klinice zprovoznit prádelna, komunitní zemědělství či knihařská dílna.

Do povědomí veřejnosti se Klinika dostala i materiální sbírkou pro pomoc lidem utíkajícím před válečnými konflikty. Klinika však není ani uprchlickým, ani humanitárním centrem.

Na začátku února na Kliniku zaútočila si 30členná skupina maskovaných osob a házením zápalných lahví se ji pokusila zapálit. K útoku došlo ve stejný den, kdy se v metropoli pořádaly demonstrace proti uprchlíkům, jejichž podporou je zařízení známo. [celá zpráva]