"Střelecký simulátor bude určen pro kompletní výcvik střelecké přípravy vojáků Hradní stráže, který se bude soustřeďovat jak na manipulaci se zbraní, tak například na řešení různých modelových situací ve virtuálním prostředí simulujícím reálné prostory Pražského hradu a Státního zámku Lány," uvedla Zechmeisterová

Simulátor se bude skládat z replik zbraní, projekčního plátna, projektoru, kamerového systému, hardwaru a softwaru s virtuální databází různých prostor.

O vyšším zabezpečení Hradu se více začalo hovořit po zářijové akci umělecké skupiny Ztohoven, která vyvěsila na střechu červené trenýrky. Kvůli incidentu skončili ve funkcích velitel Hradní stráže Radim Studený, šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres a ředitel bezpečnostního odboru Jan Fulík.

Podle zástupců Hradu se ale bezpečnostní opatření plánují již několik měsíců a mají prý souvislost s obecnou hrozbou teroristického útoku. Podle kancléře Vratislava Mynáře by vstup do katedrály svatého Víta měly v budoucnu pomáhat střežit bezpečnostní rámy.