„Byl to člověk, kterého jsem obdivoval pro jeho osobní statečnost,“ citoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček slova prezidenta Miloše Zemana.

Podle premiéra a lídra ČSSD Bohuslava Sobotky zpráva o Wintonově smrti musela zasáhnout každého v Česku.

„Není to ani samotný vysoký počet zachráněných dětí, ale obětavost a soucit, se kterými se ve zdánlivě beznadějné situaci a děsivé době pustil do záchrany druhých, navíc v zemi, ve které byl vlastně cizincem. Nicolas Winton je pro mě vzorem skutečné lidskosti, nesmírné skromnosti a občanské statečnosti,“ sdělil Právu Sobotka.

O hrdinství mluvil vicepremiér a lídr ANO Andrej Babiš. „Pan Winton byl skutečný hrdina, zachránil stovky dětí před nacistickými hrůzami. To mu určitě dodávalo elán do života. Zemřel v úctyhodném věku. Upřímnou soustrast bych chtěl vzkázat nejen jeho nejbližší rodině, ale i všem, kterým pomohl,“ uvedl.

Vicepremiér a lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek reagoval slovy: „Odešel skromný, nezištný a slušný člověk. U něj se naplnilo ono: ,Kdo zachrání člověka, zachrání svět´. Čest jeho památce.“

„To je mi osobně velmi líto, sir Winton ukázal skutečné hrdinství. To, jak by se měl chovat každý z nás, aby ve světě bylo lépe,“ řekl Právu místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN).

„Nicholas Winton patřil k velkým osobnostem 20 století. Člověk, který ukazuje, že velké činy se často odehrávají stranou veřejné pozornosti. Udělal správnou věc ve správnou chvíli, zachránil stovky životů, a bral to jako samozřejmost. Byl to ale mimořádně statečný čin, a o to větší obdiv si zaslouží, stejně jako naši vděčnost,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.