Budova v ulici Na Františku funguje již od svého počátku jako ministerstvo. Začala se stavět v roce 1928, dostavěna byla o tři roky později a zkolaudována v roce 1934. Autorem návrhu na stavbu paláce byl architekt Josef Fanta.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Hlavní dominantou je unikátní kopule. Krásné salónky sloužily jako pracovny ministrů. Dnes jsou využívány především pro jednání se zahraničními delegacemi.

„Mezi nejzásadnější místo v celé budově patří bezpochyby prosklená kopule, která je dominantou a značkou celého ministerstva. Lze ji krásně vidět především v noci, protože svítí a je to opravdu krásný pohled,“ doplnil ředitel odboru hospodářské správy ministerstva Jan Benátský.

Kopuli lze obdivovat již od samotného vchodu a vstupu do hlavního vestibulu. Po příchodu do budovy se ocitnete v oválné schodišťové dvoraně, která stoupá po celé výšce budovy až do zmiňované kopule. Podlaha dvorany byla původně vytvořena z mramorových dlaždic, poté byly nahrazeny kamennými dlaždičkami. Obklady stěn, sloupy a schodnice jsou též z mramoru.

Pracovna z dubového dřeva

Pracovna ministra a přilehlé prostory se vyznačují masivním obložením z dubového dřeva s bohatou intarzií. Tentýž styl je možné obdivovat také v reprezentační síni ministerstva.

Neméně atraktivní jsou také reprezentativní salónky. Spojují je vysoké prosklené dveře a zdobí kazetové stropy.

„Já jsem pyšný, že tady můžu pracovat. Tato budova je něco, na co bychom měli být my jako zaměstnanci hrdí, protože je to skutečný symbol ministerstva průmyslu a obchodu. A právě i díky té historii, že jako ministerstvo průmyslu, obchodu a živností tehdejšího Československa vlastně funguje až doposud,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.