„Momentálně registrujeme 255 Čechů (kteří byli v době katastrofy) v Nepálu a chybí nám navázat kontakt s deseti z nich. Takže deset stále hledáme," uvedl velvyslanec Stašek. Předpokládá se, že nezvěstní čeští občané se nacházejí v horách v Nepálu, kde ani za normálních okolností není signál mobilních telefonů. S dvěma Čechy, kteří byli pohřešováni v sousední Indii, se již spojení povedlo navázat, dodal Stašek.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Následky zemětřesení v Nepálu

Podle tiskových agentur je mezinárodní letiště v nepálské metropoli Káthmándú přetížené a panuje tam chaos. Českým turistům na letišti pomáhá s odletem do Evropy česká konzulka z velvyslanectví v Dillí i honorární konzul v Nepálu. Několik Čechů už opustilo zemi komerčními lety či na palubě polského speciálu, který letěl do Varšavy s mezipřistáním v Dillí.

Čeští záchranáři zatím čekají na odlet

„V neděli v noci odletěla první skupina 13 lidí, v pondělí odletěla polským speciálem další skupina 30 lidí," sdělil velvyslanec Stašek. Další Čechy by mohl při zpáteční cestě přepravit do Prahy letoun, kterým vysílá česká vláda na pomoc Nepálu zdravotníky a hasiče. Letadlo ale zatím čeká v Ruzyni na povolení v nepálské metropoli přistát. Odstartovat by mohlo v úterý odpoledne.

Čeští záchranáři čekají na odlet do Nepálu

Čeští záchranáři čekají na odlet do Nepálu.

FOTO: HZS ČR

„Na zítřejší (středeční) evakuaci naším letem počítáme se 40 až 50 Čechy," prohlásil velvyslanec Stašek. „Začínají létat také komerční lety, takže se snažíme pomoci lidem dostat se i do komerčních letů," dodal.

Velvyslanectví také informovalo Čechy, kteří jsou po celém Nepálu, že jim pomůže dopravit se do Káthmándú. Ve chvíli, kdy se dostanou do hlavního města, jsou české úřady připraveny zajistit jim ubytování, než se dostanou do letů do Evropy.

„Malá skupinka (Čechů) už je v Káthmándú, zbytek se snažíme dostat do Káthmándú z různých jiných míst z hor, takže tito lidé jsou stále na cestě," řekl velvyslanec Stašek.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Svědek natočil průběh zemětřesení v Nepálu.

Podle nejnovějších zpráv agentury Reuters přesáhla bilance sobotního zemětřesení 4400 obětí. V Nepálu připravily otřesy půdy o život 4349 lidí, mezi něž ale není započítáno 18 osob, které smetla lavina pod nejvyšší horou světa Mount Everestem. Dalších téměř 100 lidí zahynulo v sousedních zemích.

Nepálský premiér Sušil Koirála se obává, že počet obětí dosáhne čísla deset tisíc.  [celá zpráva]

Pomoc pro Nepál
OrganizaceČíslo účtuVariabilní symbol
Český červený kříž333999/2700
1504
ADRA
66888866/0300
380
Člověk v tísni SOS NEPÁL
54333345/0300
 
Diakonie Českobratrské církve evangelické
292949292/0300
319
Charita Česká republika
55660022/0800
107
UNICEF ČR  11771177/0300                    814