Prostor, který před 24 lety opustili vojáci sovětské armády, navštívil Brabec společně s ministrem obrany Martinem Stropnickým.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Stát na sanaci od roku 1993 vynaložil už půl miliardy korun. Ještě několik let se bude pokračovat v monitoringu. Odborníci budou sledovat čistotu podzemních vod zhruba na třech desítkách vrtů.

„Dělá se z opatrnosti. Monitoruje se, jak vypadá zatížení podzemních vod, protože to prostě funguje s určitou setrvačností. Sleduje se, zda se znečištění skutečně neobjevuje,“ uvedl ministr.

Ministr: Prasárny po Sovětech jsou tu běžné

Nejzávažnější situace s kontaminací zeminy a podzemní vody pohonnými hmotami byla v lokalitě letiště Hradčany.

„Ty prasárny, to slovo je na místě, jsou ve vojenských objektech po sovětských vojscích běžné. Bohužel ekologii tehdy samozřejmě nikdo neřešil,“ přidal ministr Brabec zkušenost z ostatních objektů, kde sídlila sovětská armáda.

Místo nových bytů černé skládky

Ralsko nepotkal takový osud jako středočeské Milovice, ale naopak se neustále potýká s množstvím černých skládek a dvěma stovkami polorozpadlých vojenských objektů. V současnosti tak lokalita vypadá, jako by sovětští vojáci vojenský prostor o rozloze 250 kilometrů čtverečních opustili teprve nedávno, a ne před 24 lety.

„V Milovicích vyrostly stovky nových bytů, obrovská dětská hřiště. Tady se hodně zaspalo. Zaspala se doba, kdy ruka státu byla otevřená,“ zhodnotil ministr životního prostřední.

S demolicí budov, které využívali sovětští vojáci, chce Liberecký kraj začít příští rok. Ministři přislíbili pomoc s likvidací a dohodli se i na zlepšení dopravního spojení celé oblasti.