„My se nebudeme vyjadřovat k trasám, je to věc interního charakteru,“ odmítl jakékoliv podrobnosti po úterním jednání bezpečnostní rady Pardubického kraje první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

„Nebavili jsme se o jízdním řádu jednotlivých vozidel, protože to považujeme za informaci nadbytečnou vzhledem k možným rizikům na celé trase,“ řekl Právu také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Připustil, že nákladní auta, která budou tisíce tun munice převážet, pojedou i místy, kde riziko roste.

vybuchlý sklad ve Vrběticích

Vybuchlý sklad ve Vrběticích

FOTO: Policie ČR

„Ta trasa má 180 kilometrů, zmínil bych Svitavy, ale bezpečnostní zajištění musí být po celé  trase, ať už to bude munice státu, kterou bude při transportu zabezpečovat armáda, nebo munice soukromá, kterou bude při převozu hlídat Policie ČR,“ dodal hejtman. Vyloučil, že by se munice začala převážet koncem ledna, jak se původně předpokládalo.

Připraveno je 20 objektů

Někteří přítomní odborníci Právu mimo záznam řekli, že přesun munice by mohl trvat i rok a více. Harmonogram není znám a rozhodne velitel, který za transport ponese odpovědnost.

Pyrotechnici odvezli z Vrbětic první munici ke zneškodnění do vojenského prostoru Libavá na Olomoucku.

Pyrotechnici odvezli z Vrbětic první munici ke zneškodnění do vojenského prostoru Libavá na Olomoucku.

FOTO: Policie ČR

Armádní sklady v Květné, které byly přes rok zakonzervovány, jsou pro přijetí munice připraveny. „Máme zprovozněno dvacet objektů, ostraha vojenskou policií funguje. Máme připravenu hasičskou jednotku, která je zatím vojenská. V okamžiku, kdy bude navezena munice, nastoupí profesionální hasičská jednotka,“ ujistil v Pardubicích náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.

Část munice bude zničena v Libavé

První konvoj z Vrbětic se v úterý přesunul pod dohledem vojenské policie do vojenského prostoru Libavá.

„Šlo o munici, která byla schopna převozu, ale je určena ke zničení,“ uvedla krajská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.