„Mohu potvrdit, že jsme takový dopis dostali, a nyní se jím budeme zabývat,“ sdělil Právu starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020). Zoologická zahrada Větrovy je v insolvenci a majitelé se ji snaží už dlouho prodat. Je možné, že tygři, zebry, bizoni či jaguáři budou trpět.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Samozřejmě že je tam tato citová stránka, a proto jsme případem pověřili i právníky,“ ozřejmil s tím, že město bude muset takovou finanční dotaci zvážit. „Hrozí, že bychom se nechovali jako dobrý hospodář, protože bychom investovali do soukromé firmy v úpadku a jakákoli návratnost není v tomto případě rozhodně jistá,“ vysvětlil starosta.

Zoologická zahrada dluží desítky miliónů

V případě, že by se město pro investici rozhodlo, stalo by se jedním z mnoha věřitelů, protože zahrada dluží desítky miliónů korun, vede několik soudních sporů a o prodej už se majitelé několikrát pokoušeli. „Je jisté, že po vyhodnocení situace právníky se bude tímto dopisem zabývat v pondělí rada města a dále by o investici jednalo zastupitelstvo,“ dodal Fišer.

Šéf táborské zoo Libor Hrubý

Šéf táborské zoo Libor Hrubý

FOTO: Pavel Orholz, Právo

Podle opozičního zastupitele Ladislava Šedivého (KSČM) by město na takovou půjčku nemělo přistupovat.

„K Hrubým požadované půjčce od města ve výši pěti miliónů korun lze dodat jediné. Jeho dluhy podle mého názoru podstatně převyšují majetek zoo, takže sliby o vrácení půjčky po prodeji majetku jsou jen další virtuální iluzí pana Hrubého. Věřím, že se nenajde jediný radní či zastupitel, který by se tímto požadavkem vůbec zabýval,“ prohlásil.

V případě, že by se zoologická zahrada nemohla o zvířata postarat, může obec, tedy Tábor, na podnět Krajské veterinární správy umístit zvířata do náhradní péče. „Náklady s tím spojené by příslušely majiteli,“ sdělil Právu Petr Pejchal z tiskového oddělení Státní veterinární správy. Ředitel zahrady Hrubý nebere telefony a s médii nekomunikuje.