Podle pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky, který měl na mši kázání, kroniky hovoří o tom, že palladium zavěsila na krk svatému Václavovi svatá Ludmila. Ta jej měla dostat od svatého Metoděje ke křtu. Korunky přinesly ke korunovaci palladia politické vězeňkyně, které takto odkázaly na etapu komunistického režimu. Originál palladia byl totiž do roku 1968 uschován na StB.

Byla vystavena lebka svatého Václava

Při mši byla tradičně vystavena lebka svatého Václava, která je nejvýznamnější svatováclavskou relikvií. Kardinál Duka zdůraznil, že svatý Václav by měl být připomenutím pro to, jak spravovat stát, a že není dobré za sebe nechat pracovat druhé.

"Chraňme proto náš právní řád, především svou vlastní slušností, ale také trváním na jeho uplatňování," řekl.

Po celý den je ve Staré Boleslavi duchovní a kulturní program. Svatováclavské relikvie jsou dnes pro návštěvníky vystaveny v kryptě baziliky svatého Václava. Od května letošního roku je tam natrvalo uložen i jeden z ostatků patrona země.

Svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev

Na památku nedělní korunovace vydala Česká mincovna zlaté a stříbrné mince v nízkém nákladu 200 a 500 kusů. Jejich zvláštností je velký průměr 50 milimetrů a reliéf madony s dítětem pokovený ryzím zlatem.

Národní svatováclavskou pouť obnovila v roce 2003 římskokatolická církev. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal nyní už bývalý papež Benedikt XVI. Tehdy na akci dorazilo 50 tisíc lidí.

Reliéf Palladium země české vznikl v době od konce 14. století do poloviny 15. století. Po staletí je jednou z hlavních národních duchovních tradic a jedním ze symbolů české státnosti. Podle kardinála Duky je obraz Panny Marie s Ježíškem svědectvím úcty k dítěti a rodině.