Seriál se v obci Višňová natáčel povětšinou v letních měsících roku 1974. Místní mají natáčení stále v živé paměti, protože v komparzu si zahrál pomalu každý. „Když mi pan Hlinomaz dával peníze na nanuk, tak jsem mu poděkovala, otočila se a zmizela," říká paní Hana Petrová, která si jako osmiletá holčička měla možnost zahrát v seriálu malou roli s Josefem Kemrem a Josefem Hlinomazem.

„Vždycky, když byly přestávky, tak pan Kemr s panem Hlinomazem chodili mezi lidi z vesnice, bavili se s nimi a bylo to takové příjemné. Mám dojem, že i na mě pan Hlinomaz hovořil, ale to už je takových let, že už si to člověk všechno nepamatuje," vzpomíná s úsměvem paní Petrová.

„Pan Lackovič, představitel Fera, musel být natřený hnědou pastou, aby působil snědším dojmem. A co vím z vyprávění paní, která tu bydlela, tak to z nich v tom vedru stékalo a bylo to dost nepříjemné,“ popisuje zrádnosti letního natáčení starosta obce Jiří Nekolný.

Video

Anketa mezi obyvateli Višňové

Štáb Novinek se vypravil do malebné obce Višňová, aby zmapoval, jak se místo za desítky let změnilo. Rozrostly se zde nové rodinné domky a podle višňovských občanů se obec celkově rozvíjí k lepšímu. „Stěhují se sem noví lidé, ve Višňové se jim asi líbí," říká Josef Bartoš, původní obyvatel obce, která má dnes více než šest set obyvatel.

Do proslavené obce jezdí i turisté, kteří se o místo stále zajímají. Projít si mohou naučnou stezku s nejznámějšími místy ze seriálu. Na okraji obce stojí malý, spíše nic neříkající domek, u kterého se střídají skupinky zvědavých lidí. A není divu. Jde o původně nejslavnější chalupu z celého seriálu, kterou obývaly ústřední postavy Evžen Huml, kterého ztvárnil herec Jiří Sovák, s původně nedobrovolným nájemníkem a všeumělem Bohoušem Císařem, kterého si zahrál Josef Kemr.

"Dvorek je hodně podobný. Nová majitelka je potomkem původních majitelů a domek si samozřejmě upravili a přestavili. V době natáčení byly využity exteriéry, vnitřky pak byly natáčeny v ateliérech. Výhledy z interiéru do prostoru jsou vlastně namalované kulisy, které odpovídají tomu, jak vypadá krajina tady v okolí,“ říká starosta Jiří Nekolný a upozorňuje, že proslavený záchod na dvorku je také minulostí.

Chalupa z roku 1974. Sočasná podoba slavné chalupy.

Chalupa z roku 1974. Současná podoba slavné chalupy.

FOTO: Novinky

Místní kravín byste ve vesnici marně hledali, je již zbořený, stejně tak i stodola, kde byla ukrytá koloběžka Pišty, a kde se místní sukničkář Čihák - Vladimír Menšík, oddával svým milostným hrátkám. Ve Višňové se většinou natáčely jen exteriéry. Například uvnitř místní hospody herci měli pouze šatnu a zázemí. Autobusovou zastávku také zřídili pro potřebu filmařů.

Kromě Višňové si v seriálu zahrály i okolní vesnice. Chata Fuchsové stojí na Cihelně u Skalky a scény z drůbežárny byly natáčeny ve vesnici Jelence.