Anebo upřednostní zbrusu nové písmo NNS Script, podobné comenii, od nakladatelství Nová škola. Ta dosud vydávala sadu učebních pomůcek pro psaní klasickým písmem obsahující slabikář, sešity a další pomůcky za 243 korun. Za stejnou cenu nyní nabízí sadu pomůcek pro výuku psaní tiskacím písmem. Výhodou tiskacího písma je, že se děti učí psát i číst stejné znaky, takže jim obojí jde rychleji.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Novinky se ale v českém prostředí šíří pomalu. Písmo Comenia Script se loni vyučovalo jen na zhruba dvou stech školách z celkového počtu čtyř tisíc. Často se argumentovalo, že pomůcky ke Comenii Script jsou příliš drahé. Ochrannou známku totiž drží autorka písma Radana Lencová a licenci získalo jediné nakladatelství Svět, které si potrpí na kvalitní, a tedy i trochu dražší pomůcky.

Comenia Script

Comenia Script

FOTO: Milan Malíček, Právo

Podle zjištění Práva však školy o něco vyšší ceny až tolik netrápily, spíše byly opatrné. I tam, kde se písmo ujalo, se vyučuje třeba jen v jedné třídě ze tří. Sešity pro výuku Comenia Script v první třídě dnes vyjdou na stovku, sešity třeba nakladatelství Fraus na 87 korun.

Nová písma se začala prosazovat, protože se ukázalo, že značná část lidí u klasického písma nezůstane a už na základní škole přechází k písmu podobajícímu se tiskacímu. Navíc je i problém s tím, že v zahraničí české vázané písmo neznají a cizinci je nedokážou rozluštit.