Sobotka uvedl, že jeho vláda chce stabilizovat policii. Zlepšit by se měla i spolupráce mezi specializovanými útvary, daňovou správou a finančně-analytickým útvarem ministerstva vnitra. Policie by podle něj měla mít jediného policejního prezidenta.

Zmínil i otázku České pošty. Vláda podle něj nechce rušit pobočky, o čemž v minulých měsících hovořil.

S Červíčkem se chce dohodnout

Chovanec uvedl, že již jednal s policejním prezidentem Petrem Lessym a ve čtvrtek se hodlá sejít i s odvolaným policejním prezidentem Martinem Červíčkem, který podal proti svému odvolání rozklad. Lessy ministrovi potvrdil, že je připraven rezignovat. Chovanec toto „chlapské gesto” ocenil. S Červíčkem se chce dohodnout na rychlém a transparentním výběrovém řízení na post šéfa policie. Nelze podle něj čekat na výsledek rozkladu.

S ministryní spravedlnosti by chtěl dohodnout pracovní skupinu k rekodifikaci trestního práva, která by zjednodušila trestní řízení a dostala více policistů do ulic.

Pecina svému nástupci popřál hodně štěstí. „Ten resort určitě jednoduchý není,“ dodal.

Sobotka: Obrana potřebuje zlepšit pověst

Nový ministr obrany Martin Stropnický po uvedení do úřadu uvedl, že rád bude se svým předchůdcem Vlastimilem Pickem „v dělném a pracovním kontaktu”. Picek by měl nastoupit na Hrad jako poradce prezidenta. O svých záměrech v čele resortu chce informovat příští týden po setkání s vedoucími představiteli.

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) uvedl do úřadu ministra obrany Martina Stropnického (uprostřed). Vedle bývalý ministr Vlastimil Picek.

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) uvedl do úřadu ministra obrany Martina Stropnického (uprostřed). Vedle bývalý ministr Vlastimil Picek.

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Dodal, že rozhodně nehodlá sahat vojákům na platy a naopak jim chce  nabídnout perspektivu. Sobotka doplnil, že nový ministr by měl resort stabilizovat a zlepšit jeho pověst. Zmínil zejména oblast akvizic.

Konkurenceschopnost a soběstačnost produkce

K resortu zemědělství, do kterého uvedl nového ministra Mariana Jurečku (KDU-ČSL), premiér doplnil, že mezi hlavní cíle patří konkurenceschopnost, soběstačnost země a kvalita potravin.

Video

Na ministerstvu zemědělství začal úřadovat Marian Jurečka

Zdroj: Novinky

Jurečka označil resort za „nejdůležitější ministerstvo“, neboť produkce potravin je klíčová pro všechny státy. Spolu s končícím ministrem Miroslavem Tomanem a premiérem si následně připil symbolicky mlékem.

K otázce výběru nového šéfa Lesů ČR uvedl, že do měsíce by chtěl mít jasno, kdo státní podnik povede.

Budování dopravní sítě

Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) převzal při uvedení do úřadu od svého předchůdce Zdeňka Žáka „mapu minového pole” 39 problematických agend, na něž může v resortu narazit.

Video

Na ministerstvu dopravy začal úřadovat Antonín Prachař

Zdroj: Novinky

Podle premiéra Sobotky bude klíčové budování dopravní infrastruktury, stabilizace Českých drah a ČD Cargo.

Uvádění bude pokračovat do pátku

Svého úřadu se ve čtvrtek také ujal v pražském Černínském paláci ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). [celá zpráva]

Nový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vpravo) s odcházejícím šéfem úřadu Janem Kohoutem.

Nový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vpravo) s odcházejícím šéfem úřadu Janem Kohoutem.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Již ve středu po jmenování kabinetu se funkcí ujali oba vicepremiéři – Andrej Babiš (ANO) jako ministr financí a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) coby vicepremiér pro vědu a výzkum. Funkce se ujal rovněž ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier (ČSSD). [celá zpráva]

Zbývající členové kabinetu budou do úřadů uvedeni v pátek.