Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl Právu, že se smiřuje s hubeným výsledkem.

„Už když jsme přebírali reformní ministerstva, jsem odhadoval, že nám to popularitu nepřinese. Když přijdeme o třetinu voličů, tak se nebudu divit,“ uvedl.  V minulých volbách získala TOP 09 kolem 17 procent.

Volební štáb strany TOP 09 v Praze, druhý den voleb do Poslanecké sněmovny 26. října. Předseda Karel Schwarzenberg přichází do štábu.

Volební štáb strany TOP 09 v Praze, druhý den voleb do Poslanecké sněmovny 26. října. Předseda Karel Schwarzenberg přichází do štábu.

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Schwarzenbergovi nevadí, že nezvítězili, ale že prohráli s Babišem. „Kdyby nás porazili lidovci, nebo ODS, tak by mi to nevadilo, tak jako, že to byl pan Babiš. To mě štve,“ řekl Právu šéf TOP 09.  Vládu, v které by byl Babiš, podporovat nehodlají a půjdou do opozice.

Podle Schwarzenberga je velkým vítězem voleb právě hnutí ANO Andreje Babiše. Uvedl, že se podle něj spojí se soc. dem. a KSČM a tyto strany podle Schwarzenberga vytvoří vládu. Babiš ale uvedl, že jeho hnutí do vlády nepůjde.

Video

Lídr ANO Andrej Babiš odmítl koalici s ČSSD

 

Kalousek se opozice nebojí

Také první místopředseda strany Miroslav Kalousek si začíná zvykat, že ztratili voliče. „No nic, jsme v poločase, a budeme se rvát dál,“ řekl Právu

Kalousek Právu řekl, že se opozice nebojí. „Chci našim voličům vzkázat, že umíme hrát i v oslabení, a důvěra, kterou nám dali, nebude promarněna,“ uvedl Kalousek. Výsledek hnutí ANO chápe „jako reflexi poptávky po populismu a o ztrátě historické paměti“.