„Nevinného člověka jsme vydali možná na smrt,“ prohlásil Kalousek v České televizi a upozornil, že od 2. května, kdy Torubarov odletěl z Prahy do Ruska, nejsou o ruském podnikateli žádné informace. Podotkl, že Torubarov měl přinejmenším nárok na dokončení azylového jednání, a jeho vydání před ukončením tohoto jednání považuje za „strašnou chybu“.

Podle pondělních Lidových novin měl Kalousek v den odletu dokonce nařídit letištnímu personálu, aby před letadlo postavil cisternu, a zabránil mu tak vzlétnout. Kalousek to nepopřel, odmítl však přímo odpovědět. Zopakoval pouze, že nevydal žádné pokyny, ale přebírá veškerou odpovědnost za to, jak letištní personál jednal.

„Já jsem se snažil dosáhnout toho, a myslím, že jsem i dosáhl, vytvořit dost časového prostoru pro to, aby orgány České republiky, kterým to příslušelo, ponechaly pana Torubarova na území České republiky,“ vysvětlil.

Podnikatel byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, Torubarov naopak tvrdí, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V ČR žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě.