Zájemce o koupi panelákového bytu už dnes tolik nezajímá, jak drahá je v bytě linka, podlaha nebo dveře či zda je elektřina v nových rozvodech. Rozhoduje lokalita, a to i u paneláků. Platí, že není sídliště jako sídliště.

„Není divu, že tady ceny panelákových bytů klesají. Podívejte se na ulici. Zevlují tam i přes den skupinky bezprizorních lidí. Kočárkárny jsou věčně vykradené. Policajti jsou apatičtí, prý toho moc nezmůžou. Byt 2+kk tady udáte už sotva za 1,5 miliónu,“ řekla Právu šedesátiletá obyvatelka jedné ze sídlištních ulic pražských Petrovic.

V téže čtvrti přitom jsou i „ostrůvky“ rodinných domů, kde tak neutěšená atmosféra nevládne. Sídliště se ale propadá. Takových bytů jsou dnes k mání stovky. Řady zdejších paneláků navíc nejsou stále ani zateplené a čeká je nákladná rekonstrukce.

Kdo spěchá, zlevňuje

„Kdo s prodejem spěchá, musí ještě zlevnit. Stát si z prodeje od letoška vezme na dani z převodu nemovitosti čtyři procenta místo dřívějších tří a realitka leckdy i více. Vložili jsme s manželem do rekonstrukce několik set tisíc korun. Kdybychom to museli prodat, tak se nám to zdaleka nevrátí,“ dodala.

Trojici zadrželi policisté.

Kradeže aut, vykrádání zaparkovaných vozů či bytů, drogy, skupinky bezprizorních lidí. Na mnohých sídlištích se situace spíše zhoršuje. Ilustrační foto

FOTO: Jiří Forman, Novinky

Neradostně působí i novější sídliště Černý Most. O tom, že čtvrť všemožně hledá cesty, jak udržet na uzdě pouliční mumraj, svědčí nasazování „asistentů městské policie“, jejichž přítomnost je typická pro takzvané sociálně vyloučené lokality.

Příslušník romské hlídky domlouvá dětem.

Příslušník romské hlídky na sídlišti. Na uniformách mívají označení "asistent městské policie."

FOTO: Šárka Tonarová, Právo

Rekrutují se „z řad sociálně obtížně přizpůsobivých rodin a z hlediska hledání práce demotivovaných obyvatel“, jak je charakterizují vládní úředníci.

I mezi sídlišti jsou lepší adresy 

Stačí ale popojet do sídlišť Lhotka či Kamýk. Tady reálné ceny plochou a vybavením srovnatelných panelákových bytů šplhají i přes 2,5 miliónu, v některých případech i výš. Na první pohled je jasné proč. Většina domů je už zateplených, s novými výtahy, okny, s minimem počmáraných zdí a povalujících se odpadků. Na sídlišti je hodně udržované zeleně.

Z koupaliště je dnes jen pomalu vysychající louže.

Sídliště Lhotka v Praze.

FOTO: Miroslav Sova

„Sídliště jsou divočejší než centrum. Výjimkou je Barrandov. Ač jde o klasické panelové sídliště, je zde poměrně bezpečno,“ všímá si dalšího pozitivního příkladu bloger Jan Cibulka s odvoláním na značné rozdíly mezi počty hlášení přijatých na místních policejních služebnách.

Mělník a Liberec paneláky pálí

Také mimopražská sídliště jsou ovšem od Barrandova na hony daleko. „Městská policie v těchto dnech reaguje zejména na vykrádání bytů v panelových domech. Pachatelé se nebojí využít ani ranních hodin,“ oznámilo nedávno na svých webových stránkách město Mělník.

Strážníci se podle tamní radnice zaměřují „na sídliště zejména v době, kdy majitelé bytů jsou v zaměstnání“. Připomíná, že problémová místa se monitorují kamerovým systémem.

Ústí či Teplice: kdo může, uteče

V Liberci kvůli rostoucí kriminalitě na sídlištích Králův Háj a Kunratická museli v druhé polovině loňského roku zřídit další okrsek městské policie. V Písku na vytipovaných místech umístili policejní schránky důvěry. Nejvíce plné jsou ty na sídlištích Jih a Velké náměstí.

Dům na sídlišti Máj

Sídliště Máj (České Budějovice)

FOTO: Pavel Orholz, Právo

Díky dotacím a úvěrům vlastníků bytových jednotek se chomutovská sídliště mění k nepoznání.

Díky dotacím a úvěrům vlastníků bytových jednotek se ale třeba i chomutovská sídliště mění k nepoznání. V tomto případě k lepšímu.

FOTO: Šárka Cicvárková, Právo

V některých regionech přitom nejde jen o tradičně nepřizpůsobivé rodiny či narkomany, ale také o dlouhodobě nezaměstnané, kteří nevědí, kam se vrtnout. Na severu Čech jsou oblasti, kde je nezaměstnanost dvakrát vyšší, než činí celorepublikový průměr. Jinak krásné byty se tam v současnosti prodávají doslova za hubičku.

Starostové a místní v Ústeckém kraji mluví přímo o tom, že se tu rodí nové chudinské čtvrti s mnoha prázdnými byty. Nejde ani tak o to, že by tam někdo násilně stěhoval nepřizpůsobivé rodiny. Ale není zde práce, a tudíž ani výdělek.

A tak kdo může, sídlištní byt raději pustí a odejde jinam. Obvykle zamíří blíž ku Praze.

Realitní makléři potvrzují, že v některých obcích lidé nyní prodávají celé byty i za cenu nižší, než kolik by třeba v Praze zaplatili za rekonstrukci koupelny. V Teplicích pověst novodobých ghett mají podle místních třeba sídliště Prosetice nebo Trnovany.

Aktivisté vyvěsili na ubytovnu nápisy o právu na bydlení.

Prostest ve sociálně vyloučené lokalitě.

FOTO: Aleš Pelikán, Právo