„Ve světle těchto čísel mohou být současné otravy metylalkoholem strašlivou shodou okolností, ale může to být také špička ledovce, projev problému zvaného alkoholismus,“ uvedl pro Právo primář.

Dodal, že podle údajů Světové zdravotnické organizace, které byly vydány letos, je Česká republika na prvním místě ze všech zemí Evropské unie v roční spotřebě alkoholu.

„Spotřebujeme 16,61 litru čistého alkoholu na občana staršího 15 let. Do tohoto množství je započítáno i 1,5 litru nelegálně získaného alkoholu. Přitom průměr Evropské unie je ve spotřebě pro občana staršího 15 let 12,45 l alkoholu a v tom je zahrnuto i 1,6 litru nelegálního alkoholu,“ upozornil doktor Popov.

Dodal, že alkoholismus je chronické a opakující se onemocnění, které už má i svoji diagnózu v Mezinárodní klasifikaci nemocí. Má číslo F10.l.

Následky alkoholismu jsou strašné

Důsledky užívání alkoholu jsou podle něj otřesné. Může jít například o akutní otravu, ale i infekce, poruchy výživy, choroby zažívacího traktu, zejména nemoci jater a chronický zánět slinivky, ale také onkologická onemocnění, zejména karcinom prsu, tlustého střeva a konečníku, nádory hlavy a krku. Alkohol podle primáře vede i k srdečně-cévním onemocněním, například vysokému krevnímu tlaku, mozkové mrtvici a infarktu, dále k diabetu, obezitě, u žen pak k poškození plodu, může vyvolat i křeče a epileptický záchvat a poškodit centrální nervovou soustavu.

Primář uvedl, že v ČR je alkohol nesmírně levný ve srovnání s ostatními státy. „Nejsem pro prohibici. Ale souhlasím s tím, aby se alkohol prodával pouze v kamenných obchodech a prodavači měli k tomu potřebnou licenci, jak navrhuje krizový štáb. To by omezilo dostupnost alkoholu a částečně by to pomohlo snížit spotřebu alkoholu v ČR,“ řekl Popov.

Alkohol a čísla
2 500 000 předčasných úmrtí každý rok na celém světě má na svědomí alkohol.
200 000 lidí v EU zemře ročně v důsledku konzumace alkoholu.
14 miliónů lidí je v EU závislých na alkoholu.
125 miliard eur stojí ročně země EU léčba následků konzumace alkoholu.
Rizikové a škodlivé pití v ČR
29,2 % českých mužů pije alkohol rizikovým nebo škodlivým způsobem.
3,8 % mužů má s alkoholem vážný problém vyžadující odbornou pomoc.
9,3 % českých žen pije rizikově a problémově.
0,3 % žen má s alkoholem vážný problém.
35.–44. rok je období, kdy muži pijí nejvíce, 18.–24. nejméně.
Po 54. roce je konzumace alkoholu u žen nejnižší.
Zdroj: Sovinová, Czémy, The Czech AUDIT, 2010