Přehrabovat se museli v plných kufrech hlavně německých turistů, kteří se vraceli z nákupů v Čechách. Tvrdý alkohol je totiž jedním z jejich oblíbených artiklů, který u nás pořídí levněji než doma.

Po dobu, kdy byl na místě reportér Práva, nenašli celníci jedinou lahev kořalky. „Víme o tom, že tady máte nějaký problém s tvrdým alkoholem. Také jsme ho nikde na tržnici neviděli,“ řekl Právu asi 60letý muž z nedalekého Furth im Waldu.

„Na dálnici D5 před hranicemi zase jezdí mobilní hlídka, která vytipovaná vozidla svede na bezpečné odstavné místo a tam provede kontrolu,“ uvedla mluvčí západočeských celníků Jitka Blahutová. Pokud zjistí porušení zákazu vývozu, sepíší s hříšníkem protokol a kontaktují hygieniky, kteří by měli případ na místě řešit.

Upozornila také na to, že obnovení nepřetržitých kontrol přímo na všech čtrnácti hraničních přechodech v regionu nelze z technických i personálních důvodů v současné době zajistit. Dále vysvětlila, že kontroly se týkají vývozu lihovin propuštěných do volného režimu. „Tedy ty, které spotřebitel zakoupil v obchodech, a tudíž z nich byla zaplacena spotřební daň,“ upřesnila mluvčí celníků.

Zcela paralyzovány jsou obchody s alkoholem, jejichž export z republiky zajišťují přepravní firmy. „Zablokován je elektronický systém kontroly přepravy a sledování zásilky lihovin nad 20 % alkoholu. To znamená, že žádná společnost, která vyváží lihoviny osvobozené od daně, nemůže legálně toto zboží přepravovat. Dopravu může totiž zahájit pouze prostřednictvím tohoto systému se schválením celních orgánů,“ uzavřela Blahutová.