Oficiálně doposud žádná nominace nezazněla. Premiér Petr Nečas pouze naznačuje. Strana si podle něj hodlá ministerské křeslo ponechat a dle vyjádření na dopolední tiskové konferenci by se novým ministrem spravedlnosti měl stát člen ODS.

Z kádrových rezerv nejsilnější vládní strany pak zvlášť výrazně vyvstávají jména hlavního parlamentního legislativce Marka Bendy a veřejnosti doposud ne příliš známého prvního náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka. Ten má v resortu na starost právě ožehavou problematiku vězeňství.

„Nebudu se k ničemu vyjadřovat. O odvolání jsem se dozvěděl z médií,“ řekl Právu Marek Benda. Popřel, že by dostal nabídku stát se ministrem.

Náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák

Náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Benda je veřejností vnímán problematicky jako člověk, který celý produktivní život strávil v zákonodárném sboru a chybí mu užší sepětí s realitou. Volák zatím neměl možnost do širšího povědomí veřejnosti vstoupit.

„Nekomentuji,“ odpovídal ve středu dopoledne na všechny dotazy Práva Volák. Nechtěl prozradit, zda nabídku na ministerský post dostal, odmítl se vyjádřit i k samotnému odvolání Pospíšila.