Hráz rozměrného rybníka Dolní Kladina v katastru obce Zachotín na Pelhřimovsku začala prosakovat v pondělí večer. Částečnou úlevu přineslo vybagrování provizorního odtokového koryta. V úterý odpoledne se však tři čtvrtiny hráze rozpadly. Rybník Dolní Kladina má 30 hektarů plochy a hráz drží 650 tisíc kubíků vody. [celá zpráva]

V úterý vydatně pršelo zejména na východě republiky. Meteorologové odhadují, že na Moravě a ve Slezsku napršelo během uplynulých 24 hodin od 15 do 50 milimetrů. V okolí Kyjova a Moravských Budějovic však mohlo napršet až 100 milimetrů, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„V následujících 24 hodinách by mělo pršet i nadále především na východě České republiky, kde se opět mohou místy vyskytnout vydatnější srážky, zejména v Beskydech,“ doplnili ve středu ráno meteorologové.

Podle dat ČHMÚ byl první stupeň povodňové aktivity aktuální na jihu Čech na Černé v Ličově. Na Šumavě napršelo podobně jako v Orlických horách kolem 30 milimetrů srážek. První stupně povodňové aktivity se objevují i na některých menších tocích na Zlínsku.