Ministr školství Dobeš chystal více než 30 takzvaných individuálních národních projektů. Některé pochybné projekty ale musel po kritice Evropské komise zastavit. Šlo například o SPORT, který měl za 650 miliónů korun vzdělávat trenéry a přivést mládež ke sportu.

S eurokomisařem pro zaměstnanost a sociální věci László Andorem, který je v Praze spolu s evropským komisařem pro regionální politiku Johannesem Hahnem, se prý dohodl, že 2,5 miliardy korun z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost dostane regionální školství a vysoké školy.

Vzdělávací instituce by měly o peníze žádat zjednodušeným způsobem podobným takzvaným šablonám, jejichž prostřednictvím mohou všechny mimopražské základní a střední školy získat peníze na zkvalitnění výuky. Peníze by podle Dobešova plánu měly být realokovány do konce prázdnin. O tom ale bude muset ještě vyjednávat ministrův nástupce ve funkci.

Většina projektů na vědu je schválena

Odstupující ministr Dobeš ve čtvrtek také jednal s Hahnem, který zaštiťuje program Výzkum a vývoj pro inovace. "Téměř vše máme podepsáno," prohlásil po schůzce Dobeš. Většina projektů na vědu je podle něho schválena a čeká se jen na proplácení dotací. S Hahnem prý také už předjednal, že by v příštím programovacím období mohla peníze na vzdělání a vědu čerpat i Praha, která dosud jako bohatý region na podporu z eurodotací nedosáhla.

Kvůli chybám v čerpání peněz z evropských fondů bylo ministerstvu školství pozastaveno vyplácení 1,2 miliardy korun z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Dobeš slíbil do konce března zjednat nápravu, ve středu ale kvůli vládním škrtům ohlásil rezignaci.

Nesrovnalosti v čerpání ale zjistila Evropská komise také u dalších ministerstev. EK proto tento týden v dopise pohrozila zastavením unijních dotací, pokud vláda nedá do června do pořádku kontrolu a audit dotačních programů.

Ministerstvo školství spravuje dva operační programy. Do roku 2013 může Česko získat z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na nejrůznější výukové projekty celkem 1,83 miliardy eur (zhruba 45 miliard korun). Dalších 2,07 miliardy eur (přes 51 miliard korun) jsou v programu Výzkum a vývoj pro inovace vyčleněny na vědecké projekty.