Pokud by horní komora provedla ve schváleném zákonu jiné změny, je ministr připraven svůj návrh stáhnout.

Kalousek řekl, že jeho návrh vzešel z jednání se senátními kluby. Senát totiž bude projednávat daňovou reformu, do které Sněmovna při závěrečném hlasování vložila změny ve zpoplatnění hazardu. "Já jsem na žádost pana předsedy vlády jednal se senátními kluby s tím, že jsem jim poskytl veškerou odbornou i technickou pomoc ministerstva financí k tomu, aby mohl být napraven exces, jestli mi dovolíte toto slovo, kterým Poslanecká sněmovna v podstatě udělila daňové prázdniny loterijním společnostem pro rok 2012," řekl Kalousek.

Se senátory se proto předběžně dohodl, že v případě, pokud napraví loterijní zákon, navrhne posílení peněz na sport o 800 miliónů, na ochranu kulturních památek navrhne přidat 100 miliónů korun a dalších 100 miliónů korun neziskovým organizacím na zdravotní a sociální služby. Zdroj peněz neupřesnil. "Seškrábali jsme, kde se dalo," řekl.

Loterijní firmy by neměly rozdělovat nic

Senát má o loteriích rozhodovat až ve čtvrtek. Podoba rozdělení dvacetiprocentního odvodu z hazardních her zatím není úplně jistá. Sněmovna jej navrhla rozdělit na třetiny mezi sport, obce a veřejně prospěšné účely. Ministerstvo financí prosazuje dohodu, podle níž by si odvody v případě výherních automatů rozdělily obce a stát v poměru 8:2, u odvodů z ostatního hazardu pak v poměru 3:7.

Senátoři ČSSD ve středu oznámili, že podpoří pozměňovací návrh, který vezme loterijním firmám možnost rozhodovat o nasměrování peněz. Zároveň zopakovali, že navrhnou i odklad vzniku jednotného inkasního místa na rok 2015. [celá zpráva]