Jednomyslné schválení výpovědi koaliční smlouvy potvrdil místopředseda ODS pro řízení strany Pavel Blažek, který na jednání zastupitelů dorazil. Řekl, že může vzít rozhodnutí pouze na vědomí. „Spíše je otázkou, a tím si nejsem jistý, jestli je u zodpovědných orgánů vedení ODS v Praze jasný další postup. Já předpokládám, že ano,“ řekl po jednání.

Diskuse zastupitelského klubu trvala před dvě a půl hodiny, šlo v ní prý hlavně o vysvětlení důvodů, proč smlouvu vypovědět.

ODS chce o koalici na pražské radnici znovu jednat, sejde se s vítěznou TOP 09. Podle některých informací je dohoda s touto stranou jasná, politici sami to ale popřeli. TOP 09 bude jednat i s ČSSD.

ODS už s ČSSD jednat nebude

Konec koalice v pondělí navrhl Boris Šťastný a regionální rada návrh podpořila. [celá zpráva]

Telefonicky byl zpraven šéf pražské ČSSD Petr Hulinský. „Věřím, že jednání zastupitelstva nebude chaotické,“ poznamenal Šťastný s tím, že definitivní rozchod s ČSSD by měl nastat do 23. prosince. Vyloučil, že by ODS nyní s ČSSD jednala o nové koalici.

Koalice měla spory ohledně rozpočtu města a především financování dluhů pražského dopravního podniku.

Šťastný již před jednáním klubu řekl, že po schválení návrhu bude o situaci informovat šéfa sociální demokracie Petra Hulinského. Písemně mu prý rozhodnutí oznámí ve středu.

Už se prý dohodli dříve

TOP 09, ODS a ČSSD již oznámily, s kým chtějí o novém uspořádání na magistrátu vyjednávat. Zatímco ODS by se podle regionální rady měla snažit o uzavření koalice s TOP 09, sociální demokraté a TOP 09 chtějí jednání vést s oběma možnými partnery. V případě koalice ČSSD a TOP 09 by TOP 09 jako loňský vítěz voleb získala křeslo primátora, řekl v úterý Hulinský.

Občanští demokraté se ale již údajně se zástupci pražské TOP 09 dohodli na vytvoření koalice na pražském magistrátu. Tvrdí to ČTK s odvoláním na zdroje z obou stran. ODS by se tak mohlo podařit udržet post primátora pro Bohuslava Svobodu. [celá zpráva]

Jiří Dienstbier ale ve středu vyzval šéfa pražské ČSSD a svého stranického kolegu Hulinského k odchodu z politiky. Je prý brzdou pro řešení problémů. [celá zpráva]