Podle Kalouska stojí současná Evropa pravděpodobně před největšími problémy od druhé světové války. Uvedl, že pokud by vypukla systémová finanční krize, pak se velmi rychle přemění v krizi hospodářskou, což může českou exportní ekonomiku postihnout zcela zásadním způsobem.

"Žijeme v době mimořádné nejistoty a musíme být připraveni na všechny varianty," řekl Kalousek členům výboru. Ujistil je, že pokud by se vývoj ekonomiky kvůli návratu krize zásadně zhoršil, je vláda připravena přijít do Sněmovny s novelou zákona o státním rozpočtu.

NERV vypracuje alternativní scénáře

Kalousek požádal Národní ekonomickou radu vlády (NERV) o střednědobý výhled státního rozpočtu na roky 2012 až 2014 ve třech různých scénářích, které budou reflektovat možný vývoj v EU a dopad na příjmy státního rozpočtu.

"Požádal jsem v pondělí NERV, aby na expertní úrovni zpracovala střednědobý výhled rozpočtu pro roky 2012, 2013 a 2014 v konzervativním, krizovém a katastrofickém scénáři," uvedl ve středu ministr.

Konzervativní scénář by podle něj měl počítat s tím, že nenastane recese ekonomiky. Krizový scénář by měl reflektovat pokles hrubého domácího produktu o dvě až tři procenta. Katastrofický scénář by měl počítat ještě s horším vývojem, uvedl ministr.

Schodek rozpočtu má v příštím roce podle návrhu klesnout na 105 miliard korun proti letošním zhruba 156 miliardám. Z toho 101,3 miliardy mají pokrýt státní dluhopisy. Celkem by měl stát vybrat 1,085 biliónu korun, utratit by měl téměř 1,190 biliónu.