„Pokud to bude zase takto obecně podmiňováno tím, že Věci veřejné budou ten subjekt, který si řekne, kdo se mu líbí a kdo se mu nelíbí a na základě toho udrží koaliční projekt, tak si myslím, že tentokrát už to v červnu koalice velmi těžce unese,“ řekl Blažek.

VV nedávno přišly o svého ministra vnitra, když předsedu strany Radka Johna v čele resortu vystřídal nestraník Jan Kubice. John dostal post vicepremiéra pro boj s korupcí. Na post ministra dopravy pod tlakem skandálů rezignoval ministr dopravy Vít Bárta (VV).

Představitelé VV tyto rošády schválili s podmínkou, že personální změny ve vedení resortů budou pokračovat. Během vládní krize požadovaly odstoupení ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), ministra zemědělství Ivana Fuksy a ministra obrany Alexandra Vondry (oba ODS). Rovněž požadovaly, aby vláda do června předložila předlohy reforem zdravotnictví a důchodů.

Předseda ODS a premiér Petr Nečas s podmínkami ohledně reforem vesměs souhlasil. Co se týče obměny ministrů, uvedl, že další rošády už se nebudou vztahovat ke krizi vlády. Nespokojenost vyjádřil s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem, dále pak má k dispozici rezignaci Vondry, kterého stíhá kauza Promopro.